Дали бројките од вагата се вистински показател за здравјето?

Сподели со своите пријатели

Една од првите работи што ги правиме кога одиме на годишен здравствен преглед е да ја измериме нашата тежина.

Loading...

Но, големи се шансите да имате вага дома, што значи дека секогаш имате пристап до информации за тоа колку килограми имате.

Сепак, дали знаете колку често треба да се мериме и дали таа бројка има врска со нашето здравје?

Колку често треба да се мери тежината?

Бројката на вагата, како што знаеме, ја покажува нашата телесна тежина, која покрај масните наслаги ја вклучува и тежината на мускулите, органите, коските, кожата, водата, крвта .

 

 

Самата тежина има врска со индексот на телесна маса (БМИ), кој не става во одредени категории и покажува дали сме изложени на ризик од одредени болести (дијабетес тип 2, висок крвен притисок, срцеви заболувања итн.). Сепак, само БМИ не ни го покажува процентот на масни наслаги што ги имаме во телото.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто банани не треба да јадете за појадок?

Нашата тежина е всушност слика на врската помеѓу телото и гравитацијата. На друга планета би имале сосема друга тежина. Затоа, заклучокот е дека бројот на вагата не кажува многу за нашето здравје.

Но, она што го покажа истражувањето е дека тежината може да ни помогне да направиме поздрав избор.

Затоа, прашањето е колку често треба да се мериме?

На патот кон подобро здравје, важно е да откриеме дали треба да изгубиме некој килограм. Имено, можеме да го подобриме нашето здравје преку подобра исхрана и физичка активност, без воопшто да ослабеме.

Експертите се согласуваат дека во овој случај не мора да се мериме бидејќи таа бројка не значи ништо.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Остатоци од храна штетни по здравјето: Што да се подгрева, а што не?

 

 

Меѓутоа, ако нашата цел е да ги изгубиме вишокот килограми, мерењето е важна ставка на оваа патека за многумина.

Loading...

Сепак, важно е да се напомене дека слабеењето е долгорочен процес и дека бројот на вагата ќе варира, во зависност од зголемувањето на мускулната маса и бројни други фактори.

Во овој случај, самата облека и обемот на половината и другите делови од телото се подобар показател дали сме ослабеле или не.

Ако тежината покажува поголема бројка за време на процесот на слабеење, тоа не значи дека сме качиле вишок килограми во традиционална смисла.

Тоа само значи дека нашата мускулна маса е зголемена. Мерењето тежина во овој случај не е реална слика за нашето патување кон губење на вишокот килограми.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Неколку идеи за брз и здрав појадок! Уживајте!

 

 

Заклучокот, според истражувачите, е дека бројот на вагата не значи ништо. Всушност, за време на процесот на слабеење, мерењето на тежината може само да не демотивира.

Loading...

Наместо тоа, одберете еден пар од вашите омилени панталони или фармерки и нека ви бидат мерило дали навистина сте ослабеле или не.