Дали АфД ќе биде забранета или Германија ќе стане авторитарна држава?

Сподели со своите пријатели

Екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) планира да ја трансформира Германија во авторитарна држава слична на Русија, предупреди вицеканцеларот и министер за економија на земјата, премолчено поддржувајќи ги повиците за забрана на партијата.

Loading...

Говорејќи една недела откако се дозна дека членовите на партијата учествувале на состанок на кој се разговарало за масовни депортации, вклучително и германски државјани, Роберт Хабек рече дека опасноста што партијата ја претставува за демократијата била сериозно потценета, објави Гардијан.

Петтата ноќ на протести против АфД донесе десетици илјади луѓе на улиците на германските градови, а Хабек се чини дека ги поддржа повиците да се стави надвор од законот партијата, истовремено нагласувајќи ги ризиците од таквиот потег доколку не успее.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија го забрани извозот на бензин на шест месеци

„Штетата што би ја предизвикал неуспешниот обид би била огромна. Ако се покрене случај, тој апсолутно ќе мора да стои 100% на суд. Тоа е нешто што треба внимателно да го разгледате“, изјави политичарот на Зелените за магазинот „Стерн“.

Ќе биде многу подобро ако АфД беше демократски поразена на изборите, додаде тој.

„Десничарите се загрижени поради нападот врз суштината на републиката“, рече Хабек. „Тие сакаат да ја претворат Германија во држава како Русија и систематски се подготвуваат за тоа.