Clubhоusе е нова апликација која го запали интернетот, повеќе од половина свет е веќе на неa, но има мал трик!

Сподели со своите пријатели

Клубхаус (Clubhouse) е нова веб-апликација за социјални мрежи која добива популарност во последните неколку недели. Една од причините за огромниот интерес е фактот што не сите заинтересирани страни имаат можност да се приклучат на апликацијата.

Loading...

Потребна е покана од веќе регистриран корисник за да се регистрирате. Зошто страницата е толку популарна? Одлучивме да провериме за што станува збор.

Насловите на американските веб-страници сугерираат дека најновиот тренд во светот на социјалното вмрежување и страниците за конкурентност на Фејсбук, но Клубхаус се разликува од веб-страницата на Марк Цукерберг во скоро секој аспект.

Апликацијата се базира на говорни повици во живо – само во аудио формат. Нема да гледате фотографии, смешни мемови, врски до други веб-страници, па дури и видеа на YouTube.

 

Што нуди Clubhouse за возврат?

Работилници, дискусии на теми што ве интересираат, заеднички медитации, стенд-перформанси, а неодамна дури и полноправен мјузикл свирен од четириесет луѓе.

Loading...

Иако развивачите на апликацијата не им нудат на своите корисници ништо револуционерно, парадоксално, Clubhouse е големо освежување. Скоро секоја друга услуга е опремена со функција за говорен повик, но само Clubhouse се фокусира 100 проценти на неа.

Интересот е толку поголем што апликацијата е, меѓу другото, веќе споменатиот Елон Маск, а за да влезете на страницата ви треба покана од друг корисник и не е лесно да се добие – секоја личност може да покани само двајца пријатели. Друга пречка за некои од вас може да биде фактот дека апликацијата може да се инсталира само на уреди со iOS. Корисниците на телефони со Android треба да бидат трпеливи.

 

Како функционира?

Кога имаме среќа и еден од нашите пријатели одлучи да не покани во Клубхаус, мора да ја поминеме стандардната процедура за создавање профил, да објавиме краток опис, фотографија … и тоа е тоа!

Тука нема да создадете албум со вашите омилени фотографии или да ги рангирате најинтересните серии, тие ќе бидат заменети со простории – гласовни повици во живо. Ако не сакате да креирате ваша, можете да го користите прелистувачот на теми и да се придружите на избраната просторија каде што разговараат другите корисници на апликацијата. Постојат три вида соби во Клубхаус:

Отворено – секој може да се придружи
Заедница – просторија за луѓе кои го следат нашиот профил
Затворено – достапно само за оние што ги поканувате

Loading...

При влегувањето во собата, ние автоматски ја преземаме улогата на слушател кој слуша што зборуваат другите корисници во собата. Исто така е можно да се поканат дополнителни луѓе во одредена просторија и да учествуваат во дискусии.

Едноставно? Ова е навистина сè што треба да знаете за да се најдете во светот на Клубхаус, чии креатори првенствено се фокусираа на едноставноста.

 

Познати личности, контакт со пријатели и разговори со експерти. Зошто вреди да се биде во Клубхаус?

Ако чувствувате дека сте под постојан оган на атрактивни наслови на Фејсбук или смешни видеа на Јутјуб, новата веб-страница за социјалните мрежи ќе биде добра алтернатива за вас и можност да ви застане здивот. Едноставноста и фактот дека можете да ги слушате гласовите на другите луѓе – што е многу задоволувачко искуство во ера на пандемија и ограничен контакт со други луѓе – не се единствените атракции што креаторите ги подготвија за нас.

Луѓето познати од светот на деловната култура или наука често одлучуваат да постават тематски простории.

Сметката на Клубхаус веќе е отворена од Марк Цукерберг, Илон Маск, актерот Ештон Качер, Линдзи Лохан или Дрејк, како и експерти од различни области, кои бесплатно го споделуваат своето знаење за одредено прашање за време на модерирана дискусија.

Loading...

 

 

Ова е одлична можност да ги проширите своите знаења и единствената таква можност да поставите прашања во реално време. Фактот дека Клубхаус моментално е во мода, сигурно ќе ја направи групата интересни соговорници  се поголема и поголема.

Можете исто така да поставите простории со пријателите и да разговарате исто како да седите заедно во кафуле или на домашен состанок. Се разбира, не е потребно да се дефинира темата на почетокот на разговорот. Оваа форма на пандемични состаноци може да се покаже многу зависна за многу корисници. Сите разговори во Клубхаус се доверливи, што значи дека апликацијата не ја зачувува содржината на разговорите и ги спречува корисниците да ги снимаат.

Дали вреди да се има налог во Клубхаус?

Loading...

Дефинитивно да, бидејќи и покрај тоа што апликацијата сè уште се развива, таа веќе го привлекува вниманието на најголемите играчи во индустријата за социјални мрежи. Ако некој од вашите пријатели има бесплатна покана, пробајте да пробате, особено ако сте љубител на подкаст или немате контакт со специјалисти во вашата избрана индустрија.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *