Цинк и селен за појак имунитет и заштита од вируси. Најмногу ги има во овие намирници!

Сподели со своите пријатели

Само тело кое има силен имунитет е во состојба да се бори против вируси, бактерии, токсини, инфекции и воспалителни процеси.

Loading...

Покрај витамините Ц и Д, минералите цинк и селен имаат значајна улога во зајакнувањето на имунитетот.

 

 

Цинк

Тоа е олигоминерал кој ги стимулира неутрофилите и НК клетките кои се борат против вирусни инфекции.

Има значајна улога во зајакнувањето на имунитетот, може да помогне во намалување на фреквенцијата на инфекции, како и на нивното времетраење.

Недостаток на цинк доведува до доцнење во развојот, намален апетит, бавно заздравување на раните и подложност на инфекции.

Loading...

Цникот можете да го пронајдете во овие намирници:

 

 

Житарки

Спанаќ

Семиња – сушени семки од лубеница, семки од тиква, семки од сончоглед, чиа семе

Пивски квасец

Остриги

Loading...

Соја

Јаткасти плодови – кикирики, бадеми, ореви

Овошје – авокадо, банани, киви, јагоди, праски

Зеленчук – краставици, зелена салата, маслинки, кромид, грашок, спанаќ, сладок компир, домати

Какао (темно чоколадо)

Селен

Селенот е клучна хранлива материја за имунолошката функција, а исто така е антиоксиданс кој помага во зајакнување на одбраната на организмот од бактерии и вируси.

Научниците откриле дека луѓето со ниско ниво на селен се подложни на развој на болеста.

Извори на селен се следниве намирници:

 

Loading...

 

Риба и морски плодови: туна, сардини, остриги, школки, ракчиња, лосос, ракови.

Посно месо – пилешко

Бразилски орев

Ореви

Loading...

Микроб од пченица

Јајца

Лук

Семе од сончоглед