Циклонот „Димитар“ допрва ќе донесе пообилни врнежи викендов

Сподели со своите пријатели

Започнувајќи од денес до крајот на продолжениот викенд, територијата на Република Македонија ќе биде под влијание на моќниот циклот од медитеранот кој го носи името „Димитар“, пишува метеорологот Славчо попоски.

Loading...

Ќиклонот ќе донесе обилни врнежи од дожд ширум фржавата, а локално ќе имаме и невреме со грмотевици.

Обилните врнежи допрва ни доаѓаат и тоа за време на викендот кога на некои места се очекува огромен воден талог од над 80 литри на метар квадратен.

Целокупната ситуација ќе биде пропратена со силен ветер од јужен правец со брзина која ќе достигне и до 60 километри на час во некои делови од земјата.

Температурата значително ќе опадне, а за време на викендот ќе имаме температурен шок од десетина степени пониска темепратура, пренесува порталот РСЕ.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.