ЧУДОТВОРЕН МЕЛЕМ: Рецепт за лекување проширени вени (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Проширените вени на нозете се проблем кој мачи многу луѓе, особено кога ќе влезат во одредени години.

Loading...

Сепак, варикозните вени почесто се јавуваат кајжените, а ним тоа им претставува не само здравствен, туку и естетски проблем.

За жал, во прашање е состојба која најчесто е населедена, па ако мама и баба имале проблеми со проширени вени, голема е веројатноста дека ќе имате и вие.

Затоа лекарските контроли се задолжителни, бидејќи проширените вени обично се знак на одредени пореметувања во кардиоваскуларниот систем.

За среќа, кога е во прашање убавината, во помош пристига народната медицина, односно овој чуден облог, кој ветува дека видливите вени ќе се повлечат, пишува порталот Healing Life is Natural.

Состојки:

– половина шолја пулпа од алое вера

– јаболков оцет

Loading...

Половина шолја ситно сечкан морков

Постапка:

Ставете го морковот во блендер, додадете алое вера и миксајте додека не добиете еднолична маса. Потоа, додавајте по малку јаболков оцет се додека не добиете кремаста смеса која лесно ќе ја сипете во шише, затоа што мелемот може да се користи повеќе пати.

Начин на употреба:

Смесата нанесете ја на подрачјата на нозете каде се наоѓаат проширените вени, а потоа сместете се во удобна положба, најдобро малку со кренати нозе, опуштете се и така останете околу половина час. На крајот, измијте со студена вода.

Премачкувајте редовно, се додека вените не започнат да се повлекуваат.

Исто така, овој меле може да го користите за масажа, особено ако во него додадете некое етерично масло, кое ја потикнува циркулацијата, на пример смрека, чемпрес или бршлен. Тргнете од стапалата нагоре, преку колената се до бутовите.


Loading...

Leave a Reply