Членство во НАТО, Ф-16, моќни ракети… Ова се клучните одлуки од самитот на НАТО

Сподели со своите пријатели

Тридневниот самит на НАТО во Вашингтон целосно се фокусираше на Украина. Западните сојузници се обврзаа да ја зајакнат воената помош за Украина и да го отворат патот за земјата кон членство во НАТО во иднина.

Loading...

Тоа се сите ставки кои НАТО ѝ ги вети на Украина во изминатите неколку дена.

Членство во НАТО

Според извори на АФП, членките на НАТО се согласиле да објават дека Украина е на „неповратниот пат“ кон членство.

Иако од почетокот на војната, пристапот на Украина во НАТО е прилично резервиран, обично во контекст на избегнување на понатамошна ескалација и одложување на прашањето за членство во далечна иднина, се чини дека земјите од НАТО решија да се дефинираат појасно и храбро по ова прашање.

Во завршната декларација од самитот на НАТО, земјите ќе се договорат и ќе ја поддржат Украина на „нејзиниот неповратен пат кон целосна евроатланска интеграција, вклучително и членство во НАТО“, објави АФП повикувајќи се на дипломатски извори.

Декларацијата, исто така, ќе ги повтори претходните ветувања дека Украина ќе добие формална покана за приклучување „штом сојузниците ќе се договорат и ќе се исполнат условите“, потврдија изворите.

„Мислам дека е многу важно оттука да се испрати порака до Кремљ дека патот на Украина кон членството во НАТО сега е неповратен“, рече финскиот претседател Александар Стуб, а со него се согласи и полскиот претседател Анджеј Дуда. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека членството на Украина во НАТО е прашање на време.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја: САД и НАТО се најсериозна закана за глобалниот мир и безбедност

Авиони Ф-16

Членките на НАТО најавија и дека ќе ја зголемат испораката на борбени авиони Ф-16 за Украина.

Loading...

Првата пратка на авиони Ф-16 веќе е на пат за Украина од Данска и Холандија, а леталото летово ќе лета на украинското небо, потврди американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Данска вети дека ќе донира вкупно 19 авиони, а Холандија 24. Норвешка, исто така, најави дека ќе донира шест борбени авиони Ф-16 на Украина и дека испораките ќе започнат оваа година. Белгија вети и дополнителни авиони.

Противвоздушна одбрана

Украинскиот претседател Володимир Зеленски минатата недела изјави дека сака да го удвои капацитетот на Украина за воздушна одбрана во текот на летото и дека му се потребни уште најмалку седум системи за воздушна одбрана Патриот.

Страшниот напад на Киев пред неколку дена, во кој загинаа 41 лице, ја потврдува важноста на системот за противвоздушна одбрана. Украинската воздушна одбрана тогаш успеа да пресретне 30 од 38 проектили.

Земјите членки на НАТО најавија дека во Украина ќе испратат пет дополнителни системи Патриот и цела низа други системи за противвоздушна одбрана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полска размислува за соборување руски ракети над Украина

Во наредните денови се очекува САД да ги објават деталите за новата американска испорака на оружје за противвоздушна одбрана, што, според американскиот претседател Џо Бајден, ќе биде „историска донација“.

Украинските воздухопловни сили наскоро треба да добијат уште едно ефикасно средство за запирање на воздушните напади – летечки радар.

Пред неколку месеци, Шведска официјално потврди дека ќе ги снабдува украинските воздухопловни сили со два летачки радари S 100D Argus, познати и како ASC890 или Saab 340 AEW&C.

Loading...

Овие радари ќе се користат за откривање мали цели кои летаат на мала височина.

Со два Аргус, Украина ќе добие можност за рано откривање на напади со целото оружје, особено со крстаречки ракети, кои досега направија големи штети.

Напади со моќни ракети на руска територија

Новиот британски премиер Кир Стармер им сигнализираше на Украинците дека можат да ги користат британските ракети „Сторм шедоу“ за да нападнат воени цели во Русија.

Стармер потврди дека од Украинците ќе зависи како ќе се користат испорачаните ракети.

„Ракетите очигледно мора да се користат во согласност со меѓународното хуманитарно право“, додаде тој.

Тој нагласи дека ракетите мора да се користат „за одбранбени цели, но Украина треба да одлучи како тие ќе се користат за тие цели“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори складиште за нафта во Русија по напад со дрон

Storm Shadows се крстосувачки ракети со прецизно наведување со дострел поголем од 250 километри.

Досега, САД беа прилично воздржани во однос на употребата на западно оружје за напади на руска територија, сметајќи го тоа како чекор кон понатамошна ескалација.

Loading...

Кир Стармер, пак, во предизборната кампања беше јасно за зајакнување на помошта за Украина, па со овој потег отиде чекор подалеку од неговиот претходник Риши Сунак, пренесува Индекс.

Американска база во Полска

НАТО, исто така, објави дека новата американска база за воздушна одбрана во северна Полска, дизајнирана да открива и пресретнува напади со балистички ракети како дел од поширокиот ракетен штит на НАТО, е подготвена за мисијата.

Системот, наречен Aegis Ashore, е сместен во северниот полски град Реџиково и е способен да пресретнува балистички ракети со краток до среден дострел.

НАТО вели дека Егис Ашор е чисто одбранбен. Околу 200 воени лица се стационирани на две локации за пресретнување во Полска и Романија, а базата во романскиот град Девеселу е оперативна од 2016 година.

„Како одбранбен сојуз, не можеме да ја игнорираме заканата од балистички ракети. Одбраната од проектили е суштински елемент за основната задача на НАТО за колективна одбрана“, изјави вчера шефот на НАТО Јенс Столтенберг.