Четири мали трикови како да заштедите пари: Не трошете на овие работи!

Сподели со своите пријатели

Веројатно понекогаш се прашувате на крајот на месецот каде ја потрошивте целата своја плата и како не успеавте да заштедите ништо. Честопати трошиме пари на некои работи што можеме сами да ги решиме.

Додека можеби се чини дека најлесниот начин да заштедите повеќе пари е да заработите повеќе пари, постојат неколку помали начини кои можат да ви помогнат да заштедите пари без да сте свесни за тоа.

Loading...

Три хороскопски знаци кои едноставно не знаат како да заштедат

  1. Направете го тоа сами

Ви се искинале пантолоните? Ги носевте на шивачката. Треба да го бојадисате станот? Веројатно го повикавте молерот. Можете ли да направите нешто од тоа сами? Можете да најдете многу совети како да направите нешто на YouTube, а исто така можете да го прашате семејство и пријателите или групи на интернет.

  1. Не играјте лотарија

Шансите да ги погодите сите тие броеви во лотаријата се многу мали. Подобро е за вас да ги ставите парите што би ги вложиле во лотаријата на вашата штедна книшка.

Трикови за заштеда на електрична енергија: Ефикасно исчистете го фрижидерот

  1. Возите автомобил со слаби гуми

Не само што е штетно за околината и е опасно за вас, но возењето автомобил со гуми со низок притисок ве чини многу пари. Ако гумите не се соодветно надуени, тие трошат повеќе бензин што значи дека трошите повеќе пари.

  1. Не користете хартиени марамчиња

Не само што тие се лоши за околината, туку се и лоши за вашиот паричник. Покрај тоа, ќе заштедите повеќе ако наместо тоа користите крпа, пишува Canadian Living.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *