Чаеви кои најдобро го регулираат крвниот притисок

Сподели со своите пријатели

Иако високиот крвен притисок често се третира со лекови и промени во животниот стил, природните опции како чај од камилица и бобинки од глог исто така можат да играат улога.

Loading...

Високиот крвен притисок е всушност сериозна здравствена состојба која го зголемува ризикот од развој на срцеви, бубрежни и многу други болести.

Според Healthline, редовното пиење чај може да биде одличен начин за подобрување на вашето кардиоваскуларно здравје.

Како што објаснуваат диететичарите, одредени видови чаеви можат да придонесат за намалување на високиот крвен притисок, што е добра вест за сите оние кои имаат проблеми со неговата висина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто банани не треба да јадете за појадок?

Благодарение на специфичните нутритивни вредности што ги содржат, овие чаеви навистина можат да ни помогнат да го контролираме и одржуваме стабилното ниво на крвен притисок.

А еве за кои чаеви станува збор:

– чај од хибискус,

– чај од камилица,

Loading...

– зелен чај,

– чај од листови од малина,

– чај од бобинки од глог.

Како што објаснуваат диететичарите, секој од овие чаеви може да помогне во проширувањето на нашите крвни садови, во голема мера да ја подобри циркулацијата на крвта и на тој начин да придонесе за намалување на крвниот притисок.

Сепак, посочуваат дека не треба да се претерува со нивното консумирање за да се избегнат несакани ефекти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Остатоци од храна штетни по здравјето: Што да се подгрева, а што не?

Во просек, две шолји чај дневно може да помогнат во намалување на крвниот притисок со текот на времето.

Пред примена на било какви совети од интернет, консултирајте се со вашиот лекар!