Цените на гасот во Европа зимава најверојатно ќе се преполоват

Сподели со своите пријатели

Европските земји ќе можат да го издржат намалувањето на извозот на руски гас, бидејќи се чини дека проблемите со снабдувањето се решени, се вели во анализата на водечката американска инвестициска банка Голдман Сакс.

Loading...

Банката наведува дека цената на гасот веројатно ќе се намали повеќе од половина оваа зима, бидејќи членките на ЕУ успешно работеа на избегнување на голем недостиг на гас.

Голдман Сакс вчера објави дека очекува европските големопродажни цени на природниот гас да паднат од околу 215 евра на под 100 евра за мегават час до крајот на првиот квартал од следната година, под претпоставка за просечни зимски временски услови, што е значително под претходно предвидените 213 евра.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Неизвенсо е дали ќе може да се санираат оштетувањата на Северен тек

„Европа успешно го реши овој проблем во текот на изминатата година“

Европските земји побрзаа да ги наполнат своите складишта за гас пред зимата, откако рускиот Гаспром го прекина снабдувањето, вклучително и преку виталниот гасовод Северен тек 1.

Овој месец Гаспром го продолжи прекинот на протокот на гас низ гасоводот, без да прецизира во кој временски период тој ќе биде рестартиран.

„Неопределеното намалување на извозот преку Северен тек 1 ја остава северозападна Европа без никаков руски гас. Иако најчесто прашање сега е како оваа ситуација ќе влијае на складирањето на гасот, подобро е да се праша каков ефект ќе има врз цените за да може складирањето да продолжи “, велат аналитичари од Голдман Сакс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шведска го укина ембаргото за извоз на оружје во Турција

„Сепак, Европа успешно го реши овој проблем во текот на изминатата година, со комбинирање на намалување на побарувачката за гас во Европа и меѓу клиентите од други места во светот, што резултираше со натпросечно зголемување на испораките“, додаваат тие.

Чувство на олеснување откако ја преживеја зимата

Аналитичарите на Goldman очекуваат дека капацитетот за складирање ќе биде исполнет во просек за 90 проценти до крајот на октомври и ќе остане над 20 проценти полн до крајот на март следната година, пишува The Guardian.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дали САД се виновни за хаваријата на Сеерен тек?

„Веруваме дека сегашната брзање за намалување на побарувачката постепено ќе биде заменета со чувство на олеснување на пазарот дека зимата преживеа“, смета Goldman Sachs.

Вчера протече документ кој покажува дека ЕУ се откажува од воведувањето на горна граница на цената на рускиот гас, но продолжува со даноците на вишокот профит на енергетските компании.