Цели 68 години секој ден работела во иста продавница и на крајот добила отказ

Сподели со своите пријатели

Џил Корник (82) станала вистинска легенда во малото англиско гратче Бландфорд, каде што работела во продавницата Кларкс цели 68 години.

Loading...

Во оваа продавница почнала да работи на само 14 години и оттогаш секојдневно со исклучителна посветеност ги опслужува клиентите.

Неодамна Џил била шокирана кога дознала дека продавницата во која работи ќе ги затвори вратите, а и таа добила отказ.

Оваа вест ја шокирала и неа и многу клиенти кои со години доаѓале во „Кларкс“.

На последниот работен ден, Џил добила нежна поддршка од нејзините клиенти кои дошле да се збогуваат со неа.

Тие ѝ донеле цвеќиња и чоколади во знак на благодарност за сите години љубезна услуга што им ја пружала.

Иако веста била шокантна за неа, Џил планира да ги искористи пензионерските денови за одмор и релаксација.

Таа изјавила дека сака повеќе време да поминува на плажа и ќе се посвети на волонтерска работа или слични активности.

Loading...

Џил истакна дека засекогаш ќе ги негува незаборавните моменти поминати во продавницата, особено потсетувајќи се на клиентите кои се вратиле со четири генерации од своето семејство.

За време на нејзината импресивна кариера, Џил зела само неколку боледувања и само три месеци одмор за време на карантинот поради пандемијата на вирусот КОВИД-19.

Нејзините блиски односи со клиентите ѝ донеле многу поддршка и убави зборови, а особено уживала да им помага на децата да најдат совршен пар чевли за училиште.

Џил Корник оставила неизбришлива трага во историјата на локалната продавница за чевли со својата посветеност и добрина.

Иако едно поглавје е затворено, нејзините планови за пензионирање зрачат со оптимизам и желба за нови искуства.

Нејзиниот придонес во заедницата и лојалноста кон нејзината работа се нешто што долго ќе се памети.

 

Loading...