Цела недела дождливо време со грмотевици во попладневните часови

Сподели со своите пријатели

Претпладне нестабилност ќе има на истокот, а од пладне променливо и нестабилно време ќе има на повеќе места низ државата со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Ќе дува слаб до умерен претежно северозападен ветер.Минималните температури ќе се движат од 8 до 16, а максималните дневни вредности ќе бидат во интервал од 23 до 31 степени целзиусови. УВ индексот ќе изнесува 7.

Во Куманово и околината ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди, а во попладневните часови не очекува повторно нестабилност проследена со дожд, грмежи и умерен до засилен ветер од северен, односно северозападен правец. Максималната дневна температура ќе го достигне 24от степен.

 

Loading...

cascdsds

 

Во наредните денови во попладневните часови ќе има нестабилност со променлив интензитет проследена со пороен дожд, грмежи и повремено засилен ветер, особено денес и утре кога се очекува на повеќе места процесите да бидат поинтензивни.

Во останатите денови од работната седмица нестабилноста ќе биде локална и со послаб интензитет. Во среда дневните, а во четврток утринските температури ќе се пониски за 2 до 3° С.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.