Занимливости (Page 1,118)

Сподели со своите пријатели

Италијанецот Нело Руџиеро, човекот кој се ожени самиот со себе, се врати од меден месец од Египет каде се стекнал со интересни пријателства. Ова е прв сингл брак во историјат ана човештвото. Не му била потребна невеста за да се ожени. При гостување на едно италијанско радио објаснил зошто сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Непознат број корисници на сервисот на G-mail претрпе хакерски напад за кој од компанијата „Google“ велат дека е совладан. Кражбата на пдоатоците на измама со ахкирање (phishing) се случила вчера, што „Google“ како компанија сопственик го примори да ги оневозможи оштетените сметки со кои нападот е започнат. Нападот бил изведенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Египќанката која изгуби 325 килограми благодарение на операција во една индиска болница замина во Обединетите Арапски Емирати за да го продолжи своето лекување. Еман Ахмед беше тешка над 500 килограми кога во февруари пристигна во Мумбаи за лекување и беше официјално најтешката жена во светот. Лекарите кои и го намалилеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На денешен ден се навршуваат 37 години од смртта на Јосип Броз – Тито, доживотен претседател на поранешната СФРЈ и врховен командант на Југословенската Народна Армија. Тито е роден во Кумровец, Република Хрватска на  7 мај 1892, а почина во Љубљана на 4 мај 1980 година. Јосип Броз беше југословески комунист и доживотен претседател на СоцијалистичкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Момчето Гејџ Бергер имал шест години и одел во прво одделение кога започнале неговите маки. Останатите деца го исмевале поради неговите уши, па родителите одлучиле да го испратат на естетска операција. Могумина го нарекувале и со погрдни имиња, а прекарот „Дамбо“ му го уништил детството. Родителите не сакале нивното детеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Банладеш чистачите на канализација работат без заштитна опрема, а оваа фотографија е најдобар доказ колку нивниата работа всушност е ташка и опасна. Иако е во пораст бројот на смртните случаи меѓу овие работници од година во година, тие и натаму својата работа ја обавуваат на старомоден начин.

Loading...

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Русија, Владимир Путин е омилен на жените ширум светот, но, секако најмногу во неговата Русија. Така перверзни Русинки дошле на идеја да направат мајци со негов лик, изрезан баш кај градите. Погледнете како тоа изгледа.  

Сподели со своите пријатели

Истражувачи од Темпл Универзитетот примениле CRISPR технологија за лечње на ХИВ ДНК од генетски код на глувци, а експериментот дал позитивни резултати. Научниците по прв пат од животински организам го исфрлиле ХИВ вирусот. Ова е отворен пат кон клиничко испитување на луѓето и подготовка на оваа техника и за човечкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во зависност од културата оваа појава различно се толкува, но тука секако се и медицински објаснувања. „Играњето“ на окото е честа појава за која се уште не се откриени причините за појава, но се смета дека на неа влијае функционирањето на одредени нервни подрачја. Во медицината е познато под називотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Овој маж 30 години бил затворен во кафез, затоа што неговите родители мислеле дека бил запоседнат од дух. Овој шокантен настан се случил во Кина, во осумдесетите години, кога момчето започнало да се однесува „чудно“. Наместо да го испратат на лекување, неговите родители се одлучиле да го затворат во кафезПрочитај повеќе