Свет (Page 81)

Сподели со своите пријатели

Туск на самитот во Брисел наговести дека Русија извела „непријателски акции како сајбер напади и лажни вести“ за референдумот во Британија. Тој зборуваше на темата последиците од интервенциите на удар на западните вредности, а особено укажа на опаноста од хакерски напади и лажните вести за чие ширење ја обвини Русија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 30 мигранти го загубиле животот во две бродски несреќки крај брегот на Либија, соопштува либиската морнарица, истакнувајќи дека околу 200 лица се спасени. Според функционерите од крајбрежната стража, во тек се две спасувачки опрации кај Гарабули, 60 километри источно од Триполи. Во едната операција се откриени 31 безживотноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската канцеларка Ангела Меркел на денешниот самит во Брисел изјави уверување до своите колеги во Европската унија дека Гермнија и натаму има влада посветена на Унијата и покрај тоа што постојано се одложува формирањето нова коалиција. Меркел на новинарите во Брисел им рече дека е важно да се продолжи развојотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Напаѓачите кои во петок убија 305 луѓе во напад на синајската џамија носеле знамиња на Исламската држава, соопштено е од кабинетот на египетскиот јавен обвинител. Тоа тврдење се уште не е потврдено, но одговара на проценките на многу коментатори, имајќи предвид дека северен Синај се соочува со бунт на џихадиститеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимит Путин потпиша закон кој на властите им овозможува, странските медиуми кои работат во Русија, да ги регистрираат како странски агенти. Путин со закон забрани на децата да им се даваат овие имиња Претставникот на OEBS за слободата на медиумите Арлем Дезир минатата недела изрази загриженост за низатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Доналд Трамп го осуди нападот на џамијата во египетскиот регион Северн Синај, во кој според последните податоци убиени се 235 луѓе, нарекувајќи го кукавички терористички напад на невини верници во Египет. – Светот не може да толерира тероризам. Мораме да ги поразиме воено и да ја дескредитираме екстремистичкатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На аеродромот „Никола Тесла“ во стоковниот дел, одвоената зграда низ која минуваат патниците, вечерва е пронајден пакет со сомнителна содржина, но нема никаква опасност. Полицијата, веднаш по дојавата, пристигнала на местото на настанот, каде спцијалните тимови извршиле увид и утврдиле дека нема никаква опасност. Како пренесуваат одредени белградски медиуми, пакетитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала го погодил југозападот на Турција, јавува Ројтерс. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 6,3 километри, југоисточно од провинцијата Мугла која се наоѓа во Егејското море, соопштува турскиот Центар за истражување на земјотреси. Засега нема податоци за евентуални жртви или материјалнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Избеганиот циркуски тигар е убиен во Париз откако лутал на улиците и ги плашел минувачите. Тигарот е убиен по бегство од кафезот на циркусот во париз. Лутал по улиците пред да влезе на железничката станица во 15. округ на градот. Преплашените минувачи и патници слушнале известување: „Тигар е на слобода,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ерата на Роберт Мугабе е завршена. Откако војската изврши пуч и Мугабе беше присилен да се повлече од власта, народот започна да слави. Меѓутоа, новиот претседател на Зимбабве не изгледа како јунак за кој чезнее народот. Емерсон Мнангагва има 75 години, женет е и има еден син.   Loading…  Прочитај повеќе