Регион (Page 114)

Сподели со своите пријатели

Лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ ќе биде погребан денеска во Белград. Ивановиќ ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта, а погребот е закажан за 12:30 часот. Две камери го снимиле убиството на Оливер Ивановиќ? Loading… Ковчегот со посмртните остатоци на Оливер Ивановиќ вчера е префрленПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што пишува српскиот Блиц, на партиските простории имало две камери за видео надзор кои, најверојатно го забележале моментот кога е убиен Оливер Ивановиќ, лидерот на Граѓанската иницијатива СДП во Косовска Митровица, кој утринава беше застрелан од непознати лица, по што почина во болница. Ивановиќ се сметаше за умерен лидерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот државен медиум „Раша тудеј“ објави интересен коментар на Нил Кларк, својот редовен коментатор кој пишува и за низа познати британски медиуми, а во кој тој ги анализира актуелните напнатости на Балканот и како решение на проблемот нуди обнова на Југославија. Со оглед на тоа дека РТ го финансира рускатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Лидерот на опозицискиот Демократски фронт на Андрија Мандиќ во полноќ со собир им ја честиташе Православната Нова година, но во тој момент едно момче скокна на сцената. Тој го прекина говорот на Мандиќ со пцовка и тргна кон него, но веднаш реагираше обезбедувањето. Иако веднаш го тргнаа од бината, МандиќПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авион со 162 патници слета од пистата откако при слетување на аеродромот во турскиот град Трабзон и застана на каллива падина, на само неколку метри над морето. Снимката на која се гледа како службите се обидуваат да го извлечат авионот назад на пистата е објавена на социјалните мрежи. Се работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот премиер на Романија, Виктор Понта доби денеска државјанство на Република Србија, пишува српскиот весник „Блиц“. Понта е актуелен претседател на Одборот на Парламентот на Ромија за европски прашања, а дека ќе има и српски пасош потврдено е од Владата на Србија, за весникот. Кон средината на минатата година престојувалПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Најголеми евроскептици на Западен Балкан се Србите, покажало истражувањето на програмата ЕУ „Хоризон“. Според истражувањето, граѓаните на Косово, кои во оваа истражување се сметаат како посебни, како и Албанија, најмногу се свртени кон Европската унија во регионот. Според тие податоците, Србија на Западен Балкан предничи и во ставот дека ЕУПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск оценува ека историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од сценаријата за серијата „Игра на тронови“, иако како што вели, во нема нема змејови. – Сите би сакале кога сегашноста и иднината на Балканот би биле помалку драматични со сценаријата. Стабилност, безбедност, просперитет, тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчката крајбрежна стража денеска соопшти дека запленила товар експлозив кој од Турција влегол во Либија, а воедно наведува и дека декативирале „бомба во движење“. Бродот е запленет на 6. јануари а превезувал 29 ковчези со детонатори и експлозивни материјали. – Крајбрежната стража деактивираше бомба во движење, рекол контра-адмирал Јанис СотируПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека земјите од Западен Балкан заслужуваат перспектива како членки на ЕУ и дека мора да се постават темелите за нивниот прием. – Земјите од Западен Балкан заслужуваат перспектива за пристап во ЕУ. Таа нема да биде спроведена во дело за време наПрочитај повеќе