Вести (Page 1,431)

Сподели со своите пријатели

Како што известува компанијата „Maktek Explosives Tenchology“ денеска од осум часот наутро до 16 часот ќе се изврши минирање на локалитетот Краста во атарот на селото Пчиња, а ќе се минира бел камен. Минирањето ќе биде извршено од страна на компанијата „Мактек ДООЕЛ“ – Скопје. Loading…

Сподели со своите пријатели

Новиот серијал на емисијата „Алхемија на Балканот“ составена од девет получасовни епизоди за Република Македонија ќе започне да се емитува на телевизијата „Ал Џазира Балкан“. Колку е посреќна или понесреќна оваа држава од останатите во регионот? Овие политички, но и социјални расправи ќе ја сочинуваат само третината на овој серијалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неспособната власт во заминување, деновиве врши нов арач на малите и средните претпријатија, обвини на денешниот прес Јован Митрески, пратеник во Собранието на РМ. Власта бара од сите правни субјекти, коишто мораа да воведат GPRS фискални каси, да плаќаат нова давачка од 60 евра за воспоставување на некаква GPRS врска,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Планинарското Друштво „Куманово“ на 1 ноември ја организира својата традиционална планинарска акција „Пирамида и Три Манастира“. Целта на акцијата е промовирање на овој дел од Кумановскиот крај што гравитира кон Свети Николе, а посебно „Пирамидата“, која според некои е вистинска пирамида, слична на Босанските пирамиди кај градот Високо. Loading… Патеката ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ВМРО-ДПМНЕ призна дека има купено огромен партиски имот низ цела Македонија. Станува збор за 63 објекти на различни локации со вкупна квадратура од близу 12.000 метри квадратни, во најголем дел купени во 2014 година, обвини на денешниот прес Петре Шилегов, партиски портпарол на СДСМ и пратеник во Собранието на РМ.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пожарот кој утринава избувна во просториите на поранешната фабрика за мебел и столарија, „1-ви Мај“ е ставен под контрола по неколку часовна борба на пожарникарите. Како што информираат од Територијалната против пожарна единица Куманово, утринава околу 10:32 минути добиле повик за каснење на булеварот „Трета МУБ“ во кругот на фабриката,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Со натпревар на гостински терен против екипата на Турк Телеком , Кошаркарскиот клуб Куманово во среда ќе го одигра првиот натпревар во новоформираниот ФИБА Еврокуп кој стартува од оваа година. Кошаркарскиот Клуб Куманово, на претстојните натпревари во рамките на ФИБА Еврокупот, според распоредот е дел од групата Ј во која кумановчани ги очекуваат пресметки соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Одборот за подигање на спомен – обележја при Советот на општина Струмица, распиша јавен конкурс за изработка на идеен проект за подигање на спомен – обележје на загинатите пилоти од хеликоптерската единица на МВР, информира порталот Струмицаденес. Одлуката за распишување на конкурсот е донесена на седницата на Советот на општинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира Министерството за внатрешни работи, во текот на изминатото деноноќие, на ГП Гевгелија издадени се потврди на вкупно 4.076 странски државјани, при што најбројни се државјаните на Авганистан –2.240, Сирија-1.201,   Ирак – 300, Иран – 191, додека другите се во помал број. Во периодот од 19 јуни до  27 октомври, издадениПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Голем пожар избувнал во кругот на поранашената фабрика „1-ви Мај“ лоцирана на булеварот „Трета МУБ“ во близина на зелениот градски пазар. Loading… Екипите на Територијалната против пожарна единица се на терен и го гаснат пожарот. Инаку оваа фабрика догло време е затворена, а во минатото беше водечки произведувач на мебел,Прочитај повеќе