Македонија (Page 595)

Сподели со своите пријатели

Како што информира Центарот за комуникации на СДСМ, денеска во 14.00 часот, во Домот на културата Иван Мазов Климе во Кавадарци, ќе се одржи прес конференција на којашто ќе се обрати Зоран Ѓорѓиев, претседател на ОО СДСМ Кавадарци. На прес конференцијата се очекува да бидат обелоденети нови прислушкувани разговори одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По повод престојните празници, Републичкиот Совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, апелира до сите учесници во сообраќајот на совесно и одговорно однесување. – Ги потсетуваме возачите, пред тргнување на пат, задолжително да ја проверат техничката исправност на своите возила. Консумирањето на алкохол и управувањето со возило е неразумна постапка којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Средношколскиот Пленум останува во кампот пред МОН откако деновиве остварија неколку неуспешни средби со министерот Абдулаќим Адеми. Како што информираа на социјалните мрежи, средношколците од денес на нов штанд за потпишување на петиција на ул. Македонија, ќе побараат поддршка на барањата, откако четврти ден, средношколците и по неколкуте средби со МОН,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес во 16 часот и 47 минути, регистрира земјотрес чиј епицентар се наоѓа на 92 км југозападно од Скопје, и е со јачина од 3.7 степениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира УХМР во дневниот билтен, денес се очекува променливо облачно време со повремен локален дожд, особено претпладне. Попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб, а вдолж Повардарието умерен ветер од северозападен правец. Максималната температурата ќе биде во интервал од 15 до 23 степени. Loading… За време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Осум години е вкупното време кое напаѓачот на дедо Љубе од с. Којково ќе мора да го помине во затвор, откако вчера Апелациониот Суд во Скопје ја потврди пресудата изречена во Основен Суд Куманово. Обвинетиот Борче Иванов, еден од двајцата напаѓачи кои извршија вооружено разбојништво куќата на дедо Љубе, првичноПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Социјалдемократскиот Сојуз на денешниот прес, презентираше како што велат тие,  дел од доказите што ќе потврдат кој следел и прислушувал во Република Македонија и како го правеле тоа, изјави лидерот Зоран Заев. Материјалите што денеска ќе ги споделиме со јавноста во Македонија, ќе го потврдат она што го говориме одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На вториот ден од отворањето на новиот средношколски фронт, Средношколскиот Пленум ја одржа втората средба со министерот за образование Абулаќим Адеми и неговиот заменик Спиро Ристовски. Како што објавија пленумците на својата Фејсбук фан страна, иако на средбата не бил постигнат финален компромис и средношколските барања не биле усвоени, според преговорите Средношколскиот Пленум сметаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира Центарот за комуникации на СДСМ, денес во 14:30 часот, во партиските простории ќе се одржи нова прес конференција на која ќе се обрати лидерот Зоран Заев. На денешната 27.по ред ”бомба” ќе бидат објавени нови прислушкувани разговори во рамки на проектот на СДСМ наречен ”Вистината за Македонија”.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Вкупно 560 делегати ќе присуствуваат на петнаесетиот конгрес на ВМРО ДПМНЕ закажан за 2 и 3 мај во Куманово. На конгресот, делегатите ќе го изберат новиот претседател на владеачката партија. Рок за поднесување кандидатури истекува во петок, кога до 15 часот, кандидатите ќе можат да приложат своја апликација. Според ИлијаПрочитај повеќе