Македонија (Page 509)

Сподели со своите пријатели

Според пишувањата на босанските медиуми, полицијата во областа Брчко во камион со македонски регистарски таблички открила тројца бегалци од Авганистан. Според информациите на тамошната полиција, камион бил запрен вчера попладне, а возачот идентификуван како македонски државјанин Ј.С. (48) е привдене и против него е покрената истражна постапка. Loading… На лицатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира Министерството за внатрешни работи, во периодот од 08,00 часот на 26 до 27 септември во 08,00 часот, издадени се потврди на вкупно 1.636 странски државјани, од кои, 1.070 се од машки пол, 183 се од женски, 333 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 50 деца кои патуваат без родител,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Православните верници денес го чествуваат празникот Воздвижение на Чесниот Крст Крстовден — значаен христијански празник од есенскиот циклус, еден од 12те големи празници, којшто е непроменлив празник и секогаш се паѓа на 14 септември, односно на27 септември по стариот календар. Крстовден е празник на пост и покајание. Loading… Овој денПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Како што информираат од Управата за хидрометеорлошки работи во текот на денешниот ден времето ќе биде променливо облачно со подолги сончеви периоди и со повремен локален дожд, особено во југоисточните делови. Утринската температура ќе биде во интервал од 10 до 16, а дневната од 18 до 25 степени. Loading… ШтоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според најавите на Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на денешниот ден не очекува променливо облачно време со сончеви периоди. Во источните и јужните делови ќе има услови за повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Loading… Утринската температура во државата ќе биде воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Агенцијата за вработување на Република Македонија го објави новиот јавен повик за практикантство, мерка насочена за најмладите невработени лица кои само што завршиле средно образование, факултет или се во рамки на високото образование. Станува збор за финансирање практикантство за 700 невработени лица во приватните компании во Македонија, во висина одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Два камиони е еден автомобил учествувале во голема сообраќајна несреќа која некаде по 13 часот се случила во тунелот кај Катланово, пренесуваат дел од националните медиуми. Според пишуањата има само едно лице кое се здобило со повреди, а останатите се во добра состојба. Loading… Се уште трае увидот на полициските екипиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи, денеска претпладне нè очекува променливо облачно време со локален дожд. Попладне на места ќе има појава на нестабилност со локален пороен дожд и грмежи, особено на исток. Ќе дува умерен, повремено засилен југоисточен ветер. Loading… Што се однесува до Куманово, денеска нè очекува сончевоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ново апсење за случајот Ќелија кој неодамна ја потресе македонската јавност. Се работи за 47-годишниот Беким Бакиовиќ кој како што пренесува порталот Пресс24, е приведен во Косово. Приведениот се сомничи за индоктринација и за врбување на борци на ИСИЛ во Македонија. Големата антитерористичка акција „Ќелија“ го откри гнездото за регрутација наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Викендов, на 26ти и 27ми септември, во Охрид ќе се одржи првиот кошаркарски ХУАВЕЈ Супер Куп 2015. Четирите најдобри кошаркарски екипи од македонското првенство и Купот ќе се натпреваруваат за премиерниот трофеј во новата сезона – пехарот во Хуавеј Супер купот. Во првиот Хуавеј Супер Куп ќе учествуваат шампионот МЗТ Скопје, победникот наПрочитај повеќе