Локално (Page 894)

Сподели со своите пријатели

Во Куманово за 2015 година биле собрани вкупно 2.600 крвни единици во 42 крводарителски акции на Црвениот крст, информираат од Основната организација на ЦК на Куманово, а пренесува ТВ Сител. Во однос на 2014 година бројката незначително бележи пад, но не се отстапува од просечните собрани единици во однос наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатата година вкупно 14.131 лице од Македонија побарале азил во Германија, покрај Албанија и Косово кои се на самиот врв според барањата од балканските земји. Минатата година Албанците биле најголемата поединечна национална група која барала азил во Германија, веднаш зад Сиријците, покажуваат последните податоци на Министерството за внатрешни работи воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според податоците од климатолошката станица од вчера до утринава до 8 часот на територијата на Куманово наврнале 17,5 литри дожд на метар квадратен, пренесува Регионалниот центар за управување со кризи. Минималната температура во изминатите 24 часа била 3,2 степени, додека максималната 7,8 степени целзиусови. Денеска врнежите ќе паузираат, а температуритеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Како што информира СВР Куманово, во текот на вчерашниот ден околу 16,00 часот, на автопатот Скопје-Куманово случена е сообраќајна незгода во која ПМВ„Алфа Ромео“ со скопски регистерски ознаки, а управувано од К.М. (22) излетало надвор од коловозот и удрило во дрво и заштитна жичана ограда. Во незгодата истиот се здобил соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нови дваесет душеци и шест монтажни кревети се донесени во Транзитниот центар Табановце од страна на Црвен крст, информира Регионалниот центар за управување со кризи во дневниот извештај, сместени во првата барака. Инаку, во центарот во текот на изминатите 24 часа од страна на ДДД служба при ЦЈЗ Куманово извршена e  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општинското средно техничко училиште „Наце Буѓони“ денеска беше домаќин на заедничката прослава на Бадник и Божиќ на учениците Македонци и Албанци, под мотото „Празниците зближуваат“. Прославата е во рамките на проектот „Безбедни училишта“ во соработка со Отсекот за превенција при Секторот за внатрешни работи Куманово и ОБСЕ, а истиот сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Со зурли и тапани, звукот на трубата и греена ракија, членовите на здружението на граѓани „Коледари“ денеска пред платото на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ го одбележаа Бадник. И покрај лошите временски услови голем број на граѓани излегоа да го прослават големиот христијански празник. Од пред центарот за култура соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Транзитниот центар Табановце се потребни нови чешми, замена на искршените лабавоа во тоалетите, штекери за тајфуни, како и обложување на надворешните чешми со стиропор и стаклена волна, се вели во дневниот извештај на РЦУК, откако вчера во центарот е извршена обиколка од страна на надлежните од Министерството за труд и социјална политика.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бадник или Коледе — денот пред роденденот на Исус Христо, според христијанската традиција. Според Јулијанскиот календар по кој се раководи Македонската православна црква, Бадник се паѓа на 6 јануари секоја година, а Божиќ на 7 јануари. Суштината на празникот е во радоста на христијаните пред големиот ден — Христовото раѓање.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Времето денеск ќе биде облачно и потопло со повремени врнежи од дожд, а само на повисоките планини од снег, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Кон крајот на денот и во текот на ноќта врнежите ќе бидат обилни и локално се очекува да наврнат над 30 л/м2 дожд.  Најмногу врнежиПрочитај повеќе