Спорт (Page 89)

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово го загубија последниот меч од првата фаза во рамките на БИБЛ лигата, откако на гостински терен беа совладани од составот на бугарскиот Берое со резултат 91:70. Со оглед дека кумановци уште одамна обезбедија пласман во понатамошниот тек од лигата, вчеравечер одиграа доста опуштен натпревар кој им бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово го забележаа првиот пораз годинава во рамките на деветото коло од домашното кошаркарско првенство, откако вчеравечер на гостински терен го загубија мечот против екипата на Кожув со резултат 80:69.   Loading…   Уште по завршувањето на првата четвртина со резултат 23:21 за домаќините беше јасно дека ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милан Вељковиќ и Иван Тимчевски се најдобрите атлетичари не само во Куманово, туку и во целата држава, а такво признание им додели и Атлетската федерација на Македонија врз основа на резултатите кои овие млади кумановци ги постигнаа во текот на 2016та година. Вељковиќ беше прогласен за најуспешен во категоријата младиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово го забележаа првиот пораз годинава во рамките на БИБЛ лигата, откако на гостински терен вечерва беа совладани од составот на Кожув со резултат 89:71. Иако Кожув нема шанси за пласман во понатамошната фаза од натпреварувањето во Балкансата лига, сепак не се предаваа и убедливо го совладаа составотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово утревечер во рамките на БИБЛ лигата гостуваат кај Кожув во Гевгелија, каде ќе се обидат да ја обезбедат својата седма победа по ред. Натпреварот започнува во 19 часот, а истиот требаше да се одигра во вторник, но поради здравствени проблеми на дел од кошаркарите на Кожув иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со вечерашниот натпревар меѓу Белорусија и Саудиска Арабија и официјално беше комплетирано второто коло од Светското Првенство, по кое на врвот на листата стрелци се наоѓа македонскиот капитен, Кире Лазаров. Лидерот на нашиот национален тим игра фантастично на стартот од овој шампионат, постигна дванаесет гола на дуелот со Тунис, аПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Македонската ракометна репрезентација денес го игра третиор натпревар во рамките на Светското првенство за мажи, а противник е селекцијата на Словенија, која во мечот влегува каок убедлив фаворит. Македонија влегува во третото коло со две победи и ја има најтешката задача, сметајќи ја фаворитската улога која сите и ја препишуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ниските температури го одложија продолжетокот на натпреварувањата во Балканската лига. Мечот кој утре требаше да го одиграат кошаркарите на Куманово на гостувањето кај Кожув во Гевгелија е одложен за четврток со почеток во 19 часот. Засега останува непознато дали на 21ви ќе продолжат и натпреварувата во домашната кошаркарска лига, заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонија од 11-29 јануари учествува на Светското првенство во ракомет. Тука во Франција македонските репрезентативци, ги придружува верната македонската фаланга, а свои луѓе имаме и меѓу службените лица на ИХФ. Но нè има и меѓу волонтери и луѓе од локалната организација на овој светски мундијал. Човекот без кој македонската репрезентација ќе беше „изгубена“Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Македонската ракометна репрезентација со победа го стартуваше својот настап на Светското првенство во ракомет за мажи, откако вчера ја совлада репрезентацијата на Тунис со резултат 34:30 и се доближи на чекор кон пласман од вториот круг на Мундијалот. Одличен натпревар понудија македонските ракометари, особено во последните 15 минути од мочеотПрочитај повеќе