Бурмански хороскоп: Откријте каква енергија носите и кој знак сте според денот во кој сте родени!

Сподели со своите пријатели

Бурманската астрологија потекнува од манастирите на свештениците во Мјанмар, и е позната како – Махаботе.

Loading...

Се базира на бројот осум, кој има силна симболика за луѓето во Бурма, и сè се врти околу неа – осум планетарни енергии, осум дена во неделата, осум страни на светот и осум хороскопски знаци.

Бидејќи има седум дена во неделата, свештениците ја поделиле средата на два дела, секој со 12 часа – од полноќ до 12 и од 12 до полноќ.

За страните на светот веруваат дека секоја од осумте насоки има своја единствена вибрација и симболизира одредена енергија.

Секој од осумте хороскопски знаци е поврзан со едно животно, а за да откриете кое сте, прво треба да откриете кој ден во неделата бил кога сте родени. Ако било среда, мора да знаете и во кое време сте родени.

Откако ќе дознаете во кој ден сте родени, откријте кое животно сте и што открива тоа за вас.

Понеделник – Тигар

Со ова животно управува Месечината, а правецот на неговото владеење е исток.

Loading...

Вие сте многу внимателна, интелигентна и исклучително интуитивна индивидуа која добро ги забележува деталите. Вие сте украсени со трпеливост и сила и не можете да издржите луѓе кои се обидуваат да ве искористат или оние што губат време залудно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  РАБОТЕН ХОРОСКОП: Ова се идеалните професии за секој хороскопски знак

Кога ќе поставите цел, вие сте многу фокусирани на тоа како ќе ја постигнете. Вие сте одговорни и не сакате да го кршите законот.

 

 

Вторник – Лав

Со лавот владее Месечината, а правецот на неговото владеење е југоисточен.

Вие сте роден водач, вие сте благороден, достоинствен и чесен. Вие сте многу горди.

Loading...

Имате исклучително силна волја и често сте во право и многу сигурни во себе. Сакате предизвици, едвај чекате да се справите со нив.

Среда од 00h до 12h – Слон со рогови

Со ова животно управува Меркур, а неговиот правец на управување е југ.

Може да се каже дека сте среќни и полни со ентузијазам. Сакате да ризикувате, само уживате во предизвиците, тие ве исполнуваат.

Вие сте многу страствени по природа и често сте во центарот на вниманието. Имате тенденција да контролирате сè што правите и сте исклучително независни.

Среда од 12 на пладне до полноќ – Слон

Со слонот кој нема рогови владее планетата Раху, а неговиот правец на владеење е северозапад.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хороскоп за понеделник, 28 ноември

По природа сте контрадикторни и тешко е да разберете што се случува во вашиот ум. Вие сте многу таинствени и не сакате кога другите луѓе се мешаат во вашиот живот.

Loading...

Луѓето родени под знакот на Слонот честопати се успешни како претприемачи, одлични се во презентирањето на своите таленти и имаат тенденција да ги прават работите на свој начин.

 

 

Четврток – Стаорец

Со него управува Јупитер, а владејачката насока е запад.

Loading...

Да се ​​биде роден под знакот на ова животно открива дека сте многу духовити, брзи и интелигентни. Вие сте многу снаодлива личност и попустлива ако знаете дека ќе имате корист од нешто. Интроверт сте по природа.

Кога ќе одлучите да направите нешто, никој не може да ве спречи. Амбициозни сте и знаете да бидете подобри од другите.

Петок – заморче

Владејачката планета на ова животно е Венера, а правецот на владеење е север. Вие сте уметничка душа полна со имагинација.

Иновативни сте и знаете да имате фантастични идеи. Луѓето ве сакаат затоа што сте симпатични, љубезни и испуштате љубов. Вие сте многу чувствителни на емоциите на другите луѓе и сте одличен пријател.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Овие хороскопски знаци се најголемите баксузи: Секогаш ги следи малер!

Понекогаш сте многу неодлучни, односно не знаете што точно сакате во животот.

Сабота – Змеј

Со ова животно управува Сатурн, а неговиот правец е југозападен. За вас може да се заклучи дека имате филозофски ум. Вие сте привлечна за многу луѓе затоа што сте сигурни во себе, имате одлична смисла за хумор и ширите позитивна енергија околу вас.

Имате многу разбирање за другите луѓе и ситуациите во кои тие се наоѓаат. Сакате да работите во изолација – верувате дека ова е најдобриот начин да ја завршите својата работа, и навистина е така.

 

Loading...

 

Недела – Геруда

Геруда е митска птица, божество, кое може да се најде во културното наследство на жителите на Индија и Бурма.

Со оваа птица управува Сонцето, а правецот на неговото владеење е северо-источно.

По природа сте многу љубезни и дарежливи. Обожавате квалитетни предизвици и колку се потешки, толку сте помотивирани да ги постигнете.

Loading...

Вие сте енергични и немате навика да дозволувате падови и моментални неуспеси да ве обесхрабрат. Вие сте добри ментори и знаете да бидете инспирација за другите.