Бројот на заразени со корона во Германија надмина 8 милиони

Сподели со своите пријатели

Во Германија, повеќе од осум милиони луѓе се заразени со коронавирус.

Loading...

Институтот Роберт Кох соопшти дека бројот на заразени се искачи на 8.000.122, вклучително и 34.145 во последните 24 часа.

Регистрирани се 30 нови смртни случаи поврзани со инфекција со Ковид-19, вкупно 115.649.

Неделната инциденца, односно бројот на новозаболени на 100.000 жители е 528,2, а активни се 884.500 заразени.

Првата доза од вакцината била дадена на 62,4 милиони луѓе, втората доза на 60,5 милиони, а дополнителната доза на 39,2 милиони луѓе.