Бројот на вакцинирани во САД достигна 200 милиони луѓе

Сподели со своите пријатели

Бројот на граѓани во Соединетите Американски Држави кои бие целосно вакцинирани против Ковид-19 достигна 200 милиони во средата, во моментот на застрашувачкиот скок на нови случаи и хоспитализации за време на празничната сезона.

Loading...

Бројот на нови инфекции во САД се зголеми од просечните речиси 95.000 дневно, колку што беше на 22 ноември, на околу 119.000 дневно оваа недела, а хоспитализирањата се зголемија за 25 отсто во споредба со пред еден месец, пишува АП.

Како што се наведува, вирусот ги напаѓа пред се оние кои не ја примиле вакцината, а од вторник не се вакцинирани 90 отсто од пациентите со Ковид-19 на интензивна нега.

Зголемувањата речиси целосно се должат на делта сојот, иако омикронската варијанта е потврдена во околу 20 држави и се очекува да се прошири уште повеќе.

Смртните случаи во просек изнесуваа близу 1.600 дневно, што е враќање на бројките од октомври, додека прашање на денови е кога вкупниот број на смртни случаи од ковидус 19 во САД, бидејќи пандемијата може да достигне уште еден неславен рекорд и да надмине 800.000.

Ситуацијата не е толку застрашувачка како во минатогодишниот бран за време на празничната сезона, пред да станат достапни вакцините против Ковид 19, но 60 отсто од населението во САД кое е целосно вакцинирано не е доволно за да се спречат жариштата.