Бројот на повредени во земјотресот во Тајван надмина 1.000

Сподели со своите пријатели

Бројот на повредени во земјотресот со јачина од 7,2 степени во источен Тајван во четвртокот се искачи на повеќе од 1.000, додека бројот на загинати остана на девет.

Loading...

Десетици работници на пат кон хотелите во националниот парк главно сега се пронајдени и однесени на безбедно.

Земјотресот, најсилниот во последните 25 години, го погоди Тајван во средата наутро токму кога луѓето се подготвуваа да одат на работа и на училиште.

Зградите, освен во источниот дел на земјата, силно се тресеа и во главниот град Тајпеј, но штетите и нарушувањата беа минимални.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Европските берзи во пораст: Скокна златото, нафтата под 90 долари за барел

Тајванската противпожарна служба соопшти дека бројот на повредени достигна 1.050, додека вкупниот број исчезнати е 52.

Дваесет од речиси 50-те хотелски работници на пат кон одморалиштето во националниот парк Тароко беа лоцирани.

Противпожарната служба соопшти дека групата била отсечена на автопатот меѓу островот што минува низ клисурата што го поврзува Хуалиен со западниот брег на Тајван, кој е популарна туристичка дестинација.

Во четвртокот наутро хеликоптер спаси шест лица кои беа затрупани во рударскиот регион, соопшти противпожарната служба.

Loading...

Железничката линија до Хуалиен повторно беше отворена во четвртокот, иако една рурална станица северно од градот Хуалиен остана затворена поради оштетување, соопшти железничката управа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

Во градот Хуалиен, каде што беа спасени сите луѓе кои беа „заробени“ во зградите. Некои луѓе спиеле на отворено во текот на ноќта бидејќи повеќе од 300 последователни потреси го потресоа регионот, јавува Ројтерс.