10.09.2019 00:43

Брнабиќ: Ревизијата на историјата со Хрватска е застрашувачка

Facebook Twitter Google+

Ревизијата на историјата што се одвива во Хрватска е застрашувачка, не само за Србија и регионот, туку и за цела Европа, рече српската премиерка Ана Брнабиќ, предупредувајќи дека ова е проблем што ја надминува Србија, туку дека тоа е проблем на ЕУ.

Премиерката за ТВ N1 изјави дека има повеќе инциденти во Хрватска, напаѓајќи, како што посочи таа, неколку други Срби и дека овие инциденти не ги избегале и повратниците.

Loading...

– Мислам дека целата нивна (изборна) кампања се заснова на Србија и кој може да биде поголем националист на негативен начин. Не додава на односите, што и да прави Србија, Хрватска го смета за провокација. Легитимно е вие ​​да испратите делегација за да им оддадат почит на жртвите на едно од најголемите места за стратишта на Срби, Евреи и Роми  и жал ми е што Хрватска тоа не го дозволи.

На прашањето дали е можен дијалог, Ана Брнабиќ изјави дека не зависи од Србија, што, како што посочи, е секогаш подготвена за дијалог.

– За жал, додека тие водат кампања, не ги гледам како отворени за разговор и пораки што водат кон нормализирање на односите. Таа ревизија на историјата што се случува во Хрватска е застрашувачка, не само за Србија и регионот, туку и за цела Европа и тоа е проблем што ја надминува Србија, тоа е проблем на ЕУ – вели српската премиерка.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments