Бритиш ервејс укинува околу 10.000 летови

Сподели со своите пријатели

Бритиш Ервејс планира да откаже околу десет илјади кратки летови оваа зима, што е околу осум отсто од зимскиот распоред.

Loading...

Од британската авиокомпанија велат дека целта на овој потег е да се минимизираат нарушувањата, а тоа ќе влијае и на некои долги летови, пренесува Би-би-си.

Бритиш ервејс ќе укине и десет повратни летови дневно, за вкупно 629 летови до крајот на октомври.

Најголем дел од откажаните летови ќе бидат на релации кои имаат алтернативен превоз до истите дестинации.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Борел: Апелираме Иран да ги овозможи граѓанските права

Американ ерлајнс откажа повеќе од триесет илјади летови

Минатата недела Американ ерлајнс откажа приближно 31.000 летови, што е околу 16 отсто од нејзиниот ноемвриски распоред.

Тоа е огромна бројка во споредба со 19.000 летови кои американскиот авиопревозник претходно ги откажа летово.

Авиокомпаниите го обвинуваат постојаниот недостиг на персонал, заедно со големата побарувачка за патувања.

Најголем проблем е недостатокот на пилоти.

Loading...

Повеќе од една третина од доцнењата во светот може да се случат во Соединетите Американски Држави.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Швајцарскиот франк на највисоко ниво од 2015 година

На пример, во понеделникот, најмалку 20 отсто од летовите беа одложени на триесет големи американски аеродроми.