Британскиот премиер доаѓа во Париз на средба со Макрон

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак ќе договори поблиски одбранбени и безбедносни врски со францускиот претседател Емануел Макрон кога ќе се сретнат подоцна денеска во Париз и ќе се заложи за поголема соработка за поддршка на Украина и индоевропскиот регион, пренесува Ројтерс.

Loading...

Сунак патува во Париз со неколку министри на самит што ги опфаќа и миграцијата и енергетиката, а двете земји се обидуваат да ги поправат билатералните врски што претрпеа оштетувања по излегувањето на Велика Британија од Европската унија.

Руската инвазија на Украина ги зајакна британско-француските врски и пред состанокот, канцеларијата на Сунак објави дека Велика Британија и Франција ќе ја координираат испораката на оружје за Украина и обуката на украинските војници.

Тие, исто така, ќе разговараат за воспоставување на постојано европско поморско присуство во Индо-Пацификот и за развој на високопрецизно оружје од новата генерација за зајакнување на капацитетот на НАТО.

„Додека се соочуваме со нови и невидени закани, од витално значење е да ги зајакнеме структурите на нашата алијанса за да можеме да одговориме на предизвиците на иднината. Тоа е она што ќе го направиме на британско-францускиот самит“, рече Сунак. изјава.

Британците и Французите потпишаа договор вреден 72 милиони евра

Велика Британија најави дека ќе биде домаќин на состанокот на Европската политичка заедница следната година – група предложена од Макрон за продлабочување на европската соработка по руската инвазија на Украина пред една година.

Сунак, исто така, рече дека сака да се справи со неволјата на илегалната миграција додека се обидува да продолжи понатаму со Франција во запирање на малите чамци кои стигнуваат до јужните брегови на Англија преку Ла Манш.

Во ноември, Велика Британија и Франција потпишаа договор вреден 72,2 милиони евра за зајакнување на напорите да се спречат илегалните мигранти на опасното патување, а оваа недела Британија го претстави новото законодавство за справување со ова прашање.

Loading...

„Ние сигурно одиме таму со амбиција да се согласиме да ги спречиме чамците да ги минуваат тие опасни премини“, рече портпаролот на Сунак пред патувањето.

Во однос на енергетската безбедност, Сунак и Макрон ќе разговараат за тоа како да се обезбедат посигурни и поевтини извори на енергија.