Британскиот крал денеска во Германија, прва државна посета во странство

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс III денеска пристигнува во посета на Германија, што е негова прва посета во странство откако дојде на тронот.

Loading...

Чарлс првично требаше да ја посети Франција, а потоа и Германија, но посетата на Франција беше одложена поради протестите во таа земја.

Лондон и Париз се договорија посетата на кралот на Франција да биде подоцна.

Британскиот крал и сопругата на кралицата Камила ќе останат во Германија до 31 март. Парот ќе биде пречекан со воени почести на Бранденбуршката порта.

Ваков гостин ќе биде првпат да се одржи на споменикот во Берлин.

Чарлс и Камила потоа ќе бидат гости на банкет во претседателската палата во знак на прослава на билатералните пријателски односи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австрија: Воз се запали во тунел, стотина патници се евакуирани

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, кој ќе го придружува монархот за време на неговото патување, го опиша доаѓањето на кралот како „важен европски гест“.

Во четврток британскиот крал ќе одржи говор во германскиот парламент и ќе се сретне со украинските бегалци.

Loading...

Штајнмаер и кралската двојка потоа ќе ја посетат германско-британската воена единица во областа Бранденбург, западно од Берлин.

Кралот во петок ќе отпатува за Хамбург, каде се очекува да го посети проектот за обновлива енергија.

Во Хамбург, кралот ќе положи венци и на црквата Свети Никола, која беше уништена за време на Втората светска војна и оттогаш е претворена во спомен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Суд во Јапонија ги прогласи зарабаната на истополови бракови за „неуставна ситуација“

Тој ќе влезе и во градската „Златна книга“, која веќе ја потпиша во 1987 година за време на посетата со неговата прва сопруга, принцезата Дијана, кога беше принц од Велс.

Кралицата Елизабета Втора ја посети Германија во 2015 година за време на канцеларката Ангела Меркел.

Нејзината посета со нејзиниот сопруг, принцот Филип, предизвика голем ентузијазам во Германија.