Британски институт: Русите користат застарени мапи и по грешка пукаат во сопствените војници

Сподели со своите пријатели

Руските војници наводно не ни знаеле каде се наоѓаат на почетокот на војната бидејќи користеле застарени мапи, а некои градови не ни постоеле кога биле направени тие мапи.

Loading...

Последниот извештај на Институтот за кралски Обединети услуги, тинк-тенк за одбрана и безбедност, сугерира дека Украинците успешно ги мамат руските војници од почетокот на инвазијата.

Украинските тактики, наводно, имаат за цел да ги измамат руските војници, кои се потпираат на застарени мапи и неточни списоци на воени цели.

Лажни цели

Анализата на истражувачкиот центар покажува дека руски војници трошеле муниција на лажни цели.

Извештајот содржи сведоштва од високи личности во украинската војска и укажува на клучните недостатоци на руската војска, како што е ригидната командна структура.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Чеченци силувале новинарка пропагандист на Путин?

Се вели и дека Русите развиле навика да повторуваат грешки. Беше истакнат случај кога украинските сили ја камуфлираа својата воздухопловна база користејќи фотографии од уништени хангари.

Фотографиите ги испечатиле на големи листови кои потоа биле обложени над авионот.

На Русите им било нејасно како Украинците полетале од наводно уништените воздушни бази, па претпоставувале дека изградиле комплексни подземни комплекси кои им овозможувале да полетаат.

Loading...

Некои градови не постоеле ни на застарени руски мапи

Пријателскиот оган е идентификуван како еден од најголемите проблеми што ги поткопува воените напори на Кремљ.

Се тврди дека руската артилерија ги гаѓала сопствените војници поради недостаток на комуникација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен член на Вагнер: Оние што не сакаа да се борат, ги стрелаа

Слично на тоа, противвоздушната одбрана гаѓала сопствен авион, додека електронскиот систем за контрамерки Хибни, кој треба да ги заштити руските пилоти, наместо тоа го заглавуваше сопствениот авион.

Авторите на извештајот тврдат дека главните пречки за руското напредување се пријателскиот оган и начинот на кој Украинците лесно ги мамат руските војници.

„Фратицидот беше широко распространет проблем на руските сили за време на нивната инвазија на Украина“, се наведува во извештајот, пишува Тајмс, пренесува Индекс.хр.

Наводно, на почетокот на војната руските војници не ни знаеле точно каде се бидејќи користеле застарени мапи, а некои градови не ни постоеле кога биле направени тие мапи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Медиуми: Руси ги пријавуваат своите деца во полиција дека се спротивставуваат на инвазијата

Сепак, експертската група предупредува дека без оглед на грешките што Русите постојано ги прават, сепак треба да се биде внимателен поради ресурсите на Кремљ и потенцијалната понатамошна мобилизација.

„Постои перцепција дека вооружените сили на Руската Федерација се системски неспособни, непоправливо корумпирани, дека нивното оружје е неефикасно и несигурно и дека силите не можат да се прилагодат. Овој наратив е опасен затоа што е неточен, но и затоа што поттикнува некритичност. оптимизам“, заклучуваат во извештајот.

Loading...