Британија планира да воведе летечки такси до 2030 година

Сподели со своите пријатели

Министерството за транспорт на Обединетото Кралство го објави својот Акционен план за иднината на летовите кој вклучува беспилотни летечки такси до 2030 година.

Loading...

Планот, исто така, предвидува редовна употреба на беспилотни летала за борба против криминалот и обезбедување критична нега до крајот на деценијата.

Планот за летање ќе предвиди усвојување на технологија „кога ќе биде ограничена на доменот на научната фантастика“, тврди министерството, а технологијата на дронови ќе ја зајакне економијата на земјата за 45 милијарди фунти до 2030 година.

„Современата технологија за батерии ќе го унапреди транспортот каков што го знаеме, а овој план ќе обезбеди дека имаме инфраструктура и регулативи за да го направиме тоа реалност“, рече министерот за авијација и технологија Ентони Браун, пренесе Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ХОРОР ВО СИДНЕЈ: Свештеник нападнат со нож среде проповед (ВИДЕО)

Тој додаде дека министерството се обидува да ја направи Британија пионер на промените во транспортот, подобрување на животот на луѓето и зајакнување на економијата, пренесува Sky News.

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, претстави сличен план во ноември минатата година, кој предвидува електричните воздушни такси да се користат до 2025 или 2026 година за превоз на луѓе до и од аеродромите во градот.

Предлозите ќе им овозможат на беспилотните летала да летаат подалеку од визуелната линија на гледање (BVLOS) за да може секторот да расте без ограничување на воздушниот простор за други авиони.

Тие, исто така, имаат за цел да ги зајакнат помалите аеродроми со тоа што ќе ги воспостават да работат како вертикали за електрични вертикални авиони за полетување (познати како електрично вертикално полетување и слетување или eVTOL авиони).

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

Плановите имаат за цел да се надоврзат на сегашната употреба на технологијата на беспилотни летала, како што е употребата од страна на полицијата на Вест Мидлендс за справување со насилниот криминал и антисоцијалното однесување.

Во јули 2023 година, тим со беспилотни летала успешно идентификуваше двајца криминалци и уште еден осомничен со голема брзина и на растојание за кое на копнените полицајци ќе им требаше неколку часа за да ги пронајдат.

Давателот на услуги за беспилотни летала Skyferer се здружи со Универзитетските болници Ковентри, Warwickshire NHS Trust и Medical Logistics UK за тестирање на беспилотни летала за испорака на хируршки импланти и патолошки примероци помеѓу локациите, намалувајќи го времето на испорака до 70 проценти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој од овие мажи ви е најпривлечен? Психолошки тест кој ќе ви открие огромна тајна! (ВИДЕО)