Британија му се закани на Иран поради Хутите

Сподели со своите пријатели

Хутите во Јемен се поддржани од Иран, а САД го обвинија Иран дека е „длабоко вклучен во планирањето на операциите против трговските бродови во Црвеното Море“.

Loading...

Да потсетиме, нападите на Хуту врз бродови траат од ноември.

Британскиот министер за одбрана Грант Шапс синоќа упати предупредување до лидерите во Техеран.

„Морате да ги натерате бунтовниците Хути и другите кои дејствуваат како ваши полномошници, како либанскиот Хезболах, кој е очигледен пример, и некои организации во Ирак и Сирија, да престанат и да се откажат затоа што на нас, на светот, му истекува трпението“, изјави тој за Дејли Телеграф.

„Ве гледаме, гледаме што правите. Гледаме како го правите тоа, особено Хутите, и ништо добро не може да дојде од тоа“.

Да потсетиме, САД извршија нови напади врз цели на Хутите во Јемен, еден ден откако првиот напад предизвика масовни протести во главниот град на Јемен.

Нападот спроведен од УСС Карни рано утринава беше насочен кон радарска локација на бунтовниците Хути во Јемен и беше следење на цел поврзана со нападите преземени на 12 јануари, дизајнирани да ја деградираат способноста на Хутите да напаѓаат бродови“, изјави американската војска. се вели во соопштението на Твитер.