Британија ќе запали неупотребливата медицинска опрема набавена за пандемијата

Сподели со своите пријатели

Британската влада планира да запали медицинска заштитна неупотреблива опрема, набрзина купена за време на пандемијата на корона вирусот, вредна неколку милијарди фунти, соопшти денеска Комитетот за надзор на јавната потрошувачка на британскиот парламент.

Loading...

Комитетот истражува како британската влада потрошила четири милијарди фунти (пет милијарди долари) на заштитна опрема која сега мора да се фрли бидејќи е неисправна или не ги исполнува стандардите на Обединетото Кралство.

Околу 15.000 палети опрема ќе се рециклираат или согоруваат секој месец за да „произведе енергија“

„Трошоците и влијанието врз животната средина од отстранувањето на вишокот и фалусните добра се нејасни“, се вели во соопштението на Комитетот.

Лекарите ја обвинуваат владата дека „испраќа милијарди фунти во чад“.

Комитетот процени дека Министерството за здравство изгубило 75 отсто од 12 милијарди фунти што ги потрошило на опрема само во текот на првата година од пандемијата.

Пратеничката од опозициската Лабуристичка партија Мег Хилиер рече дека тоа е „можеби најсрамната епизода во одговорот на владата на Велика Британија на пандемијата“.

„Владата потроши огромни суми пари, плаќајќи набрзина непристојно надуени цени“, рече таа.

Loading...

Министерот Робин Вокер призна дека се направени „грешки“ на почетокот на пандемијата, но дека тоа е „ситуација без преседан“ во која земјите ширум светот се мачеа да набават залихи за време на здравствената криза.