Британците овој Божиќ ќе трошат повеќе на домашни миленици отколку на партнери

Сподели со своите пријатели

Многумина кои имаат домашно милениче, на него гледаат како на нивното крзнено бебе и сакаат да го разгалат, како што секој родител би го разгалил своето дете.

Loading...

Можеби ова е причината зошто многу Британци ќе потрошат повеќе пари на своите миленици отколку на подароци за својот партнер овој Божиќ.

Истражувањето на Петплан откри дека секој петти Британец (18 отсто) ќе троши пари на своите миленици оваа година, трошејќи повеќе на своите сакани мачки и кучиња, а помалку на своите сакани.

Дури 77 отсто од 2.000 анкетирани луѓе признале дека не сакаат нивните крзнени бебиња „да се чувствуваат изоставени“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Анализа: Кои фирми добиле најмногу тендери во 2023 година?

И не само за Божиќ има пораст на трошоците, а Британците сега трошат повеќе на своите миленици од кога било досега, и покрај високите трошоци за живот.

Повеќе од една третина од жителите на Лондон (37 проценти) признале дека нивните миленици ќе отворат подароци, како и нивните деца.

Топ 10 подароци за Божиќ миленичиња:

Храна и задоволства

Играчки за џвакање

Loading...

Меки играчки

Топки

Кревети и ќебиња

Коски

Персонализирани предмети

Балсам за кучиња

Подлога за гребење

Облека за домашни миленици.

Loading...

Заедно со специјални задоволства, играчки и персонализирани подароци, некои домашни миленици ќе добијат задоволство на 25 декември, а повеќе од половина од нив ќе добијат божиќна гозба (57 проценти), пренесува metro.co.uk.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се сеќавате ли на оваа популарна шара од ТВ екраните? Еве што значеше (ВИДЕО)

Бела фон Местерхази од Петплан рече: „Фактот што сè почесто прикажуваме миленичиња во нашите божиќни прослави е доказ за виталната улога што ја играат во семејствата низ Велика Британија, а во некои случаи нашата желба да ги третираме на Божиќ го надминува начинот на кој ајде да расипуваме нашите партнери и семејство!”

Сезоната на празници е толку полна со радост и ништо не носи насмевка на нашите лица повеќе од тоа да им дадеме нешто на нашите миленици – без разлика дали тоа е преку традиционален подарок или нешто малку покреативно од третманите за убавина погодни за домашни миленици за бранч, заклучи таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се сеќавате ли на оваа популарна шара од ТВ екраните? Еве што значеше (ВИДЕО)