Брисел предлага суспензија на милијарди евра за Унгарија

Сподели со своите пријатели

Извршната власт на Европската унија ќе препорача суспендирање на милијарди евра наменети за Унгарија поради загриженоста за корупција, изјавија двајца официјални лица за Ројтерс, што ќе биде прв таков потег против премиерот Виктор Орбан.

Loading...

Шефот на извршната власт, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во својот годишен говор за политика во Европскиот парламент рече дека ќе го замрзне финансирањето на членовите кои и штетат на демократијата и ја истакнуваат корупцијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Најмалку 1.127 луѓе се повредени во земјотресот

„Мораме да се бориме за нашите демократии. Сакам да се фокусирам на корупцијата“, рече таа, без да ја спомене особено Унгарија.

Точниот износ не беше наведен

Сепак, се очекуваше во недела да препорача суспензија на до 70 отсто од кохезионите фондови во вредност од 22,5 милијарди евра наменети за Унгарија од буџетот на ЕУ за 2021-2027 година, според претставниците на ЕУ.

Точниот износ не беше наведен.

Унгарската форинта и обврзниците паднаа во средата додека европските пратеници го осудија Орбан за одземање на правата на мигрантите, ЛГБТ популацијата и жените, како и слободата на медиумите, академиците и судовите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Америка се појави нов сериски убиец