Бразилец ја лажирал својата смрт за да види кој ќе дојде на неговиот погреб

Сподели со своите пријатели

Балтазар Лемос (60) од Куритиба, Парана, ја објавил својата смрт на социјалните мрежи и организирал лажен погреб за неговите пријатели и семејството.

Loading...

Лемос често спроведува погреби и надгледува стотици церемонии за комеморација во знак на сеќавање на животите на другите.

Тој раскажа колку бил тажен откако одржал служба со само две лица во споредба со другите служби каде што биле присутни повеќе од 500.

Така, исто како и епизодата од Пријатели каде Рос Гелер одржа лажен погреб за да види кои од неговите стари пријатели од факултет ќе присуствуваат, Лемос направил измама за да види кој ќе се појави.

За жал за 60-годишниот Бразилец, неговиот погреб имал слични катастрофални резултати како оној на измислениот палеонтолог.

Претходно овој месец, Лемос објавил навидум невина и весела фотографија на својата Фејсбук страница споделувајќи „молитви и добри вибрации со сите“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како трауматичните искуства од детството подоцна влијаат врз човекот?

Меѓутоа, пријателите на Лемос од позадината на сликата можеле да видат дека тој е во болницата Алберт Ајнштајн во Сао Паоло, што сугерирало дека е примен таму.

Еден ден подоцна излегол втор пост, во кој било објавено дека тој починал.

Loading...

„На почетокот на ова тажно попладне нѐ напушти Балтазар Лемос. Наскоро следуваат повеќе информации“, се вели во објавата на социјалните мрежи.

 

 

Ова го оставило семејството на Лемос во шок. Тие не знаеле дека е болен.

Неговиот внук веднаш дошол во болницата во Сао Паоло за да го праша медицинскиот персонал за него. Но, бидејќи тој никогаш не бил примен и не бил мртов, болничкиот персонал немал евиденција за него.

Загрижените пријатели станале вознемирени поради неговата смрт – вклучувајќи ја и неговата мајка во инвалидска количка – и почнале да му оддаваат почит на него и на неговиот живот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Над половина од милијардерите купиле „бункер за крајот на светот“ (ВИДЕО)

Многумина коментирале на објавата за да прашаат за деталите за неговата смрт и причината, но не биле дадени дополнителни информации.

Loading...

Детали за погребот и бдеењето за церемонијата во чест на животот на Лемос набрзо биле објавени на страницата на Фејсбук.

Пријателите и семејството набрзо се собраа да му оддадат почит на Бразилецот во капелата во неговиот роден град Куритиба. Но, штом започнала церемонијата, гласот на Лемос почнал да рика од звучниците, опишувајќи ги неговите 60 години живот.

Присутните биле во шок, а на многумина почнале да течат солзи од очите.

Ожалостените мислеле дека Лемос ја направил снимката пред неговата наводна смрт.

Тогаш портите на пеколот се отворија и пријателите и семејството на Лемос се соочија со него.

Ожалостените беа ужасни и збунети, додека солзите продолжија да течат од многумина присутни.

Погребот на измамата се чинеше дека немаше резултати што ги очекуваше Лемос.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  6 вознемирувачки и неразјаснети мистерии кои ќе ве збунат!

Додека се обидувал да објасни што се случило и зошто сакал да ја лажира својата смрт, луѓето кои беа натажени од неговата смрт сега зовреа од гнев и почнаа да го обвинуваат за суровост.

Loading...

Ако тоа беше некаква утеха за Лемос, повеќе луѓе се појавија на неговиот погреб отколку двајца стари пријатели од факултет собрани за да се разбуди Рос Гелер.

Лемос изјави за бразилското издание Otempo: „Идејата ја имав пред пет месеци. Сакав да изгледа како навистина да умрев. Луѓето го толкуваа на свој начин. Вистината е дека сакав да знам кој ќе дојде“.

Тој се извини и за неговите лудории.

„Никому не кажав, бидејќи се надевав дека ќе успее. Немав намера никого да повредам, навредам или да нанесам каква било штета. Навистина им се извинувам на овие луѓе“.