БРАЗИЛ ГОРИ! Забележан најтоплиот ден во историјата на земјата!

Сподели со своите пријатели

Највисоката забележана температура во историјата на Бразил беше соборена во неделата, кога градот Аракаи во југоисточната држава Минас Жераис забележа температура од 44,8 степени.

Loading...

Оваа јужноамериканска земја моментално се соочува со неподнослив топлотен бран кој зафати големи делови од земјата.

Експертите ја припишуваат оваа невидена топлина на климатските промени и феноменот Ел Нињо.

Метеоролозите велат дека горештините најверојатно ќе се смират оваа недела, но температурите во трите главни градови на бразилската држава се очекува да бидат блиску до 40 степени.

Претходниот температурен рекорд од 44,7 степени беше забележан во 2005 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индонезија: Во ерупција на вулкан загинаа 13 планинари, 10 се водат како исчезнати

Поради горештините, во целата земја се издадени црвени тревоги, а потрошувачката на енергија достигна рекордно ниво, бидејќи луѓето се обидуваат да се разладат со клима уреди.

Но, топлотниот бран доведе и до трагичен инцидент на еден од концертите на пејачката Тејлор Свифт во Рио де Жанеиро.

Пред настапот, една навивачка колабирала и починала откако побарала помош на стадионот.

Loading...

Организаторите објавија дека 23-годишната Ана Клара Беневидес Мачадо била пренесена во болница, но еден час подоцна починала.

Оваа жештина не е проблем само во Бразил, туку и во многу други делови на светот.

Според официјалното истражување објавено пред две недели, просечната температура во земјата од јули до октомври била над историскиот просек.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Замрзнаа пистите на аеродромот во Минхен. Сите летови се суспендирани

Климатските промени доведоа до почести и поинтензивни екстремни временски услови на многу места низ светот.

Научниците предупредуваат дека оваа ситуација ќе продолжи се додека луѓето продолжат да испуштаат стакленички гасови кои ја загреваат планетата.

Во моментов е активен феноменот Ел Нињо, што дополнително придонесува за зголемување на глобалните температури.