Бразил: Автобуси почнаа да се користат за транспорт на мртви од коронавирусот

Сподели со своите пријатели

Бразил повторно забележа рекордно дневно зголемување на смртноста од коронавирус. Министерството за здравство на земјата во вторникот соопшти дека 4.000 починале во последните 24 часа.  Немало толку многу смртни случаи во Бразил за еден ден од почетокот на пандемијата.

Loading...

На последниот ден беа откриени и 86.979 инфекции, така што вкупниот број на инфекции се зголемил на 13.100.580 од почетокот на пандемијата. Вкупно починале 336.947 лица. После САД, Бразил е втора земја во светот најсилно погодена од коронавирусот.

 

 

Според агенцијата АФП, постојат многу индиции дека пандемијата во Бразил избегала од контролата на локалните власти. За само шест дена во април, земјата забележа повеќе од 15.000 смртни случаи, просечно 2.000. 757 на ден. Експертите стравуваат од уште поголема катастрофа од минатиот март, кога коронавирусот уби повеќе од 66 000 луѓе.

Болниците се преполни во повеќето градови. Во Сао Паоло, најнаселениот град и економски главен град на земјата, автобусите, најчесто користени за училишен превоз, почнаа да се користат за транспорт на тела. Се повеќе има проблеми на гробиштата, каде што погребувањата се вршат дење и ноќе, исто така и ноќе, бидејќи постојаниот прилив на нови тела во текот на денот не бил решен.

И покрај оваа катастрофална ситуација, претседател на десничарите Хаир Болсонаро, кој долго време беше критикуван од опозицијата и многу медицински експерти за хаотично управување со пандемијата, продолжува да ги оспорува ограничувањата на епидемијата наметнати од градоначалниците и гувернерите на државите.

Loading...

 

 

Состојбата не ја подобрува кампањата за вакцинација, што специјалистите сметаат дека е премногу бавна. Досега скоро 20 милиони луѓе или 9,8 проценти население ја примиле првата доза.

„Со вакви високи потреби за вакцинација, единствениот начин ефикасно да се запре ширењето на вирусот е да се наметне целосна блокада, не само делумна, во повеќето држави“, рече Етел Макиел, професор на Државниот универзитет „Еспирито Санто“.

Во вторникот, Болсонаро телефонски разговарал со рускиот претседател Владимир Путин за купувањето, а потоа и лансирањето на производството на вакцината Спутник V во Бразил.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *