Бомбардиран аеродромот во Дамаск, Сирија ги прекина летовите

Сподели со своите пријатели

Сирија ги прекина сите летови до меѓународниот аеродром во Дамаск по денешниот израелски воздушен напад во областа во близина на аеродромот, објави провладиниот весник Ал Ватан, наведувајќи само дека пистата е оштетена.

Loading...

Државната новинска агенција САНА потврди дека сите летови се прекинати бидејќи „дел од опремата на аеродромот престана да работи“, но не го спомна нападот.

Сириските државни медиуми неколку часа претходно објавија дека Израел рано утринава од воздух нападнал некои воени позиции јужно од Дамаск, дека едно лице е рането и претрпено материјална штета.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ким нареди зајакнување на одбранбените капацитети на Северна Кореја

Според Сириската опсерваторија за човекови права, израелски ракети денеска ги погодија магацините на либанскиот Хезболах и иранските сили во близина на аеродромот.

Израел ретко ги коментираше нападите во Сирија, но рече дека извршил стотици воздушни напади таму од почетокот на војната таму во 2011 година.