Близнаци родени од ембрион замрзнат пред повеќе од 30 години

Сподели со своите пријатели

Во американската држава Тенеси, близнаци се родени од ембрион замрзнат пред повеќе од 30 години.

Loading...

Ова е веројатно нов рекорд за најдолгите замрзнати ембриони кои успешно родиле бебиња.

Тие се чуваат на -128 степени целзиусови во течен азот од 22 април 1992 година.

Рејчел Риџвеј, мајка на четири деца од Орегон, роди близнаци на 31 октомври оваа година.

Нејзиниот сопруг Филип Риџвеј изјави дека ова е неверојатно.

Лидија Ен и Тимоти Роналд Ридгвеј поставија нов рекорд, според Националниот центар за донатори на ембриони (NEDC), приватна организација заснована на верата која тврди дека помогнала да се родат повеќе од 1.200 бебиња од донирани ембриони.

Претходната рекордерка на организацијата, Моли Гибсон, е родена во 2020 година од ембрион замрзнат речиси 27 години.

„Одлуката за усвојување на овие ембриони треба да ги смири пациентите кои се прашуваат дали некој би сакал да усвои ембриони што ги замрзнале пред 5, 10, 20 години“, рече д-р Џон Дејвид Гордон, кој го изврши трансферот на ембриони.

Loading...

„Тој одговор е убедливо да!

Ембрионите на близнаците биле создадени за анонимна двојка преку ин витро оплодување.

Донаторот на сперма имал околу 50 години и наводно оплодил јајце клетка на 34-годишна жена.

Тие биле чувани во складиште во лабораторија за плодност на западниот брег на САД до 2007 година, кога парот ги донирал на NEDC во Ноксвил, Тенеси, за друг пар да ги користи наместо нив.

Ембриолозите од партнерската клиника на NEDC, Southeastern Fertility потоа ги одмрзнаа ембрионите и ги вметнаа во матката.

„Се надеваме дека оваа вест ќе ги охрабри другите сами да ги искусат благословите од усвојувањето на ембрионот“, се вели во соопштението на NEDC.

Семејството Ридгвеј, кои меѓу себе имаат уште четири деца, за прв пат се потпираа на IVF и донатори на ембриони.

„Имав пет години кога Бог им даде живот на Лидија и Тимоти и оттогаш тој го чува тој живот“, изјави Филип Ридгвеј за Си-Ен-Ен од нивната семејна куќа.

„Во извесна смисла, тие се нашите најстари деца, иако тие се нашите најмали деца – има нешто неверојатно во сето тоа“, додаде тој.

Loading...