Блинкен доаѓа на Блискиот Исток за да се заложи за план за прекин на огнот

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен патува на Блискиот Исток за да го промовира последниот предлог за прекин на огнот во војната меѓу Израел и Газа.

Loading...

Високиот официјален претставник на Вашингтон се очекува да ги посети Египет и Израел во понеделник, кога ќе ја започне својата осма турнеја низ регионот за исто толку месеци, пред да продолжи во Јордан и Катар.

Тие ќе бараат поддршка за најновиот нацрт на договорот за прекин на огнот што претседателот Џо Бајден го претстави пред десет дена, а кој САД, исто така, се надеваат дека ќе го стават на гласање во Советот за безбедност на ОН (СБОН).

Меѓутоа, бидејќи ниту Израел ниту Хамас целосно не го поддржуваат планот, борбите продолжуваат, а воздушните напади го потресуваат Појасот Газа во текот на ноќта во неделата и во понеделник наутро.

Во Каиро, Блинкен ќе се сретне со египетскиот претседател Абдел Фатах ел-Сиси пред да го посети Израел каде ќе разговара со премиерот Бенјамин Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант.

Додека тој притиска за предлог за прекин на огнот, се очекува шефот на САД да разговара за повторно отворање на граничниот премин Рафах со Египет, витална точка за испорака на помош во Газа што Израел ја зазеде за време на копнената инвазија на јужниот дел на енклавата минатиот месец.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хезболах: Ќе го нападнеме Кипар ако избие војна меѓу Израел и Либан

Категоричен и постојан

На 31 мај, Бајден претстави трифазен предлог за прекин на огнот во Појасот Газа, за кој рече дека бил претставен од Израел.

Сепак, ниту Израел ниту Хамас целосно не го поддржаа планот, а преговорите се во тек.

Loading...

Високиот функционер на Хамас, Сами Абу Зухри, во понеделникот ги повика САД да извршат притисок врз Израел да ја прекине војната.

„Ја повикуваме американската администрација да изврши притисок врз окупацијата за да се запре војната во Газа, а движењето Хамас е подготвено позитивно да одговори на секоја иницијатива што обезбедува крај на војната“, рече тој.

Предлогот вклучува размена на палестински затвореници за израелски затвореници, повлекување на израелските сили од Газа, враќање на раселените Палестинци во нивните домови низ целата енклава и план за обнова на територијата, од која најголемиот дел е уништена од 7 октомври.

Повеќе од 37.000 Палестинци се убиени во Газа од почетокот на војната, а околу 84.000, главно жени и деца, се ранети.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Седум лица ранети во пукање во Филаделфија во САД

Турнејата на Блинкен доаѓа додека Вашингтон работи на неколку нацрти на резолуцијата што има намера да ја стави на гласање во УСУН за да го поддржи предлогот.

Шихаб Ратанси од Ал Џезира од Вашингтон известува дека најновата верзија на предлогот се разликува на некои значајни начини од претходните обиди.

„Прво, експлицитно е наведено дека Израел го прифатил договорот за прекин на огнот. Претходната верзија само рече дека договорот за прекин на огнот е прифатлив за Израел“, посочи тој.

Исто така, експресно се наведува дека секој прекин на огнот ќе продолжи по шест недели и ќе биде обновен се додека траат преговорите.

Loading...

„Но, тоа сè уште не е категоричен траен прекин на огнот. Тоа го сакаат некои членови на Советот за безбедност“, рече Ратанси.

Продолжено бомбардирање

Патувањето на Блинкен доаѓа два дена откако израелската војска уби најмалку 274 Палестинци и рани 698 други во Нусејрат, централна Газа, во операција што доведе до ослободување на четворица Израелци од заробеништво на Хамас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хезболах: Ќе го нападнеме Кипар ако избие војна меѓу Израел и Либан

Хамас тврди дека уште тројца неименувани затвореници, вклучително и еден со американско државјанство, биле убиени од израелските сили за време на нападот, што Израел го негираше.

Во меѓувреме, израелската армија продолжи да бомбардира места низ Газа. Известувајќи од Деир ел-Балах во центарот на Газа, Хинд Кудари од Ал Џезира рече дека телата на убиените сè уште пристигнуваат во болницата за маченици Ал Акса и постои опасност единствената болница што работи во областа да биде преплавена со жртви.

Доцна во неделата, Бени Ганц објави дека поднесува оставка како министер за воен кабинет на Израел.

Иако овој потег веројатно нема веднаш да ја загрози администрацијата на Нетанјаху, тој ќе го направи уште позависен од екстремно десничарските сојузници.

Блинкен веќе се сретна со Ганц за време на неговата посета на Израел, но не е јасно дали посетата е закажана за понеделник.

Осмата регионална турнеја на американски дипломат од почетокот на војната, исто така, доаѓа додека тензиите се крчкаат во граничните борби меѓу Израел и Хезболах, при што двете страни сигнализираат дека се подготвени за војна по осум месеци гранични борби.

Loading...