Бизарни тајни на најдолговечните луѓе: Јадете јајца, пијте вино и избегнувајте мажи!

Сподели со своите пријатели

Иако тајната на долговечноста е интригантна за огромното мнозинство на луѓе, факт е дека има се повеќе стогодишници.

Loading...

Најстариот жив човек на светот почина неодамна, само два месеци пред неговиот 115-ти роденден.

Венецуелецот Хуан Висенте Перез Мора зад себе остави 11 деца, 41 внук, 18 правнуци и 12 правнуци.

Поранешниот фармер стана најстариот човек во Венецуела во 2020 година, а Гинисовата книга на рекорди официјално го призна како најстар човек во светот во мај 2022 година.

Што можеме да научиме за тајните на долговечноста од најстарите луѓе и нивниот живот?

„Да внимавам што јадам и останувам активен“ се очигледните одговори, но некои се неочекувани и изненадувачки и бунтовни, па дури и чудни.

Еден пример е Ема Морано, која беше најстарата жива личност во светот до нејзината смрт на 117-годишна возраст во 2017 година.

Родена во 1899 година во италијанскиот регион Пиемонт, таа за Би-Би-Си изјави дека нејзината возраст е резултат на добрата генетика, но и на исхраната базирана на јајца.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Самсунг повторно е на прво место според бројот на продадени телефони

Имено, таа повеќе од 90 години од животот јадела по три јајца дневно, од кои две сурови.

Таа исто така изјавила дека избегала од навредлив брак, кој исто така го смета за клучен елемент за долг живот.

– Не сакав никој да доминира со мојот живот – изјави таа за Њујорк Тајмс.

Друга жена која ја припиша својата возраст на избегнување мажи беше Џеси Галан, најстарата жива Шкотланѓанка која почина во 2015 година на 109 години.

Во интервју за STV News, Џеси ја сведе својата долговечност на три клучни работи: „Многу вежбање, топла чинија каша секое утро и никогаш не сум се омажила“.

– Мажите се повеќе мака отколку што вредат – додала Џеси.

За најстарата жива калуѓерка, 115-годишната Ина Канабаро Лукас од Бразил, тајната на долговечноста беше молитвата.

Верата била важна и за Џералеан Тали од Мичиген, САД, која пред смртта во 2015 година била прогласена за најстарата личност на светот и имала 116 години.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој од овие мажи ви е најпривлечен? Психолошки тест кој ќе ви открие огромна тајна! (ВИДЕО)

Таа беше исклучително религиозна и го живееше животот третирајќи се со другите онака како што сакаше да се однесуваат кон неа.

Настрана од нејзината активна вера, таа за Time изјави дека тајната на нејзината долговечност е исхраната богата со свинско месо, вклучувајќи ги и свинските стапала и уши.

Многу други стогодишници ја нагласија храната како суштинска на патот кон долговечноста.

Ричард Овертон, ветеран од Втората светска војна, кој живеел до 112 години, рекол дека животот му го продолжил сладоледот, заедно со пурите.

Жан Калмент, која почина во 1997 година на 122-годишна возраст, ја препиша својата долговечност на маслиновото масло, виното, цигарите и чоколадото.

Таа пиела порта секој ден и пушела речиси цел живот, а престанала само пет години пред нејзината смрт.

За Олив Едвардс, 110-годишна баба од Северен Јоркшир, долговечноста значи три оброци на ден. Често јаде лосос и аспарагус, но признала и дека староста ја достигнала поради тврдоглавоста.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Починаа најстарите сијамски близнаци во светот

Етел Катерхам, најстарата личност во Обединетото Кралство, која сега има 114 години, откри за Телеграф дека сака „сè во умерени количини“, но одвреме-навреме се почестува со чоколадна торта.

Loading...

Бразилецот Бернардо Лапало, кој доживеал 114 години, се пофалил дека секојдневно правел масажи со маслиново масло. Во интервју за National Geographic тој ја откри својата секојдневна рутина.

– Станувам во 3:30 или 4 часот наутро, одам на прошетка, се туширам, го помазам телото со маслиново масло, правам појадок. Стресот е убиец, татко ми ми рече дека е важно да одвоите време за да се опуштите и да го вежбате мозокот, на пример да решавате крстозбори – рече тој.

Јапонецот Џироемон Кимура, кој во еден момент пред својата смрт во 2013 година на 113 години беше прогласен за најстар жив човек, изјави дека секое утро станува со сонце, секој ден чита весник и престанува да јаде кога стомакот ќе има 80 години. проценти полни, пишува The Mirror.