Бизарна приказна за најотровниот остров на Земјата: Место каде никој не смее да стапне!

Сподели со своите пријатели

Недалеку од брегот на јужен Бразил се наоѓа островот Квеимада Гранде, познат како Змиски остров.

Loading...

Островот на змии зафаќа 43 хектари, овој карпест остров е дом на помеѓу 2000 и 4000 екстремно отровни златни змии (Bothrops insularis), кои можат да пораснат и до 70 сантиметри.

Островот се наоѓа на само 30 километри од Сао Паоло, а од воздух изгледа како рај. Богата шума, карпест брег и кристално море.

Сепак, не смеете да стапнете на островот бидејќи, според научниците, на Земјата нема место со поголема концентрација на змии.

Змијата го добила името по кафеаво-жолтата боја на кожата и главата, која има облик на родот Bothrops, ја нарекуваат и златна змија.

Златната змија е една од најотровните змии во светот, многу поотровна од кој било член на нејзиниот вид.

Се верува дека нејзиниот отров е толку моќен што може да го стопи човечкото месо и е ефикасен веднаш.

Змиите биле заробени на овој гребен пред околу 11.000 години, на крајот од последното ледено доба, кога нивото на морето се подигнало и ги отсеколо од копното.

Loading...

На островот не живеат цицачи, така што змиите немаат природни непријатели кои би го ограничиле нивниот број, но имаат и многу ограничен плен.

Со малку копнени животни за лов, змиите станале експерти за фаќање птици кои го посетуваат островот за време на нивната годишна миграција.

Веројатно затоа нивниот отров е толку силен, бидејќи го немаат луксузот да го пуштат својот плен да избега.

Отровот на златната змија има брзо дејство и предизвикува низа ужасни симптоми, од откажување на бубрезите до внатрешно крварење и распаѓање на ткивото.

Сепак, овие смртоносни својства навеле некои истражувачи да ја испитаат употребата на отровот за медицински цели, како што се лекување на срцеви заболувања и згрутчување на крвта, а тој веќе се користи во производството на лекови за намалување на крвниот притисок.

Покрај хемотоксичноста, нивниот отров е и невротоксичен.

Симптомите на труење вклучуваат оток и локализирана болка, гадење и повраќање (крв), крв во урината, внатрешно крварење, откажување на бубрезите, крварење во мозокот и смрт.

Островот е, можеби очекувано, ненаселен, а бразилската морнарица го забрани пристапот до посетителите.

Loading...

Исклучоци се само за научниците и истражувачките тимови. Дозволата подразбира дека лекар оди со истражувачите и дека сите носат заштитни одела.

Овој вид змии е загрозен, а пристапот е забранет, што го прави посетата на островот уште попривлечна за некои.

Ова е причината зошто постои црн пазар за патувања на овој остров.

Покрај тоа, отровот на оваа змија е многу ценет на црниот пазар, па островот често го посетуваат шверцери на животни.

Жителите на Змискиот остров

Во раните 1900-ти, островот бил дом на неколку храбри жители. Тие се грижеле за светилникот, но според легендата, последните жители, целото семејство светилници, биле убиени од змии кои влегле во нивниот дом низ прозорецот. Светилникот оттогаш е автоматизиран.

Друга страшна приказна раскажува за рибар чиј брод се насукал на брегот на еден остров.

Додека се обидувал да бере банани, змиите скокнале од дрвото. При обидот да побегне до брегот, тој наводно бил каснат повеќе од десетина пати.

Златните копјести змии претпочитаат шумски области каде што можат да ловат плен.

Loading...

Некои проценуваат дека во шумите може да има дури една змија на квадратен метар.

Научниците велат дека нивниот број се намалува поради губење на живеалиштата, болести и нелегален лов.

Освен оваа отровна змија, на островот живее уште еден вид змии. Тоа е многу помала, неотровна змија позната како ѕвечарка (Dipsas albifrons).

Затоа, ако некогаш се најдете заглавени на Змискиот остров, најдобро е да ги избегнувате шумите и да останете на карпестите брегови, каде што е помала веројатноста да наидете на златна змија.

Но, ако одите во шумата, внимавајте, бидејќи змии има насекаде, и на земја и во густата крошна.

Отровот на оваа змија може да убие за помалку од еден час, иако само околу седум отсто од каснатите умираат, главно благодарение на брзата реакција на морнарицата која секогаш патролира на овој остров.

Loading...