БиБиСи: Тешки борби во Запорожје

Сподели со своите пријатели

Руски официјални лица и воени блогери известија дека во текот на ноќта се воделе тешки борби во клучниот регион Запорожје, во јужна Украина, пренесе Би-Би-Си.

Loading...

Тие наведуваат дека украинските војници се обидуваат да напредуваат јужно од градот Орехово, каде што вчера заменик-министерката за одбрана на Украина Хана Малиар изјави дека непријателот е во „активна одбрана“.

Неколку воени експерти рекоа дека украинската војска најверојатно ќе се фокусира на Запорожје во обид да го врати пристапот до Азовското Море и да ги подели окупаторските руски сили во регионот.

Тоа ќе ги ослаби нивните борбени способности и ќе го елиминира копнениот мост кон Крим, јужниот украински полуостров илегално анектиран од Русија во 2014 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Жестоки експлозии на Крим, нов напад на седиштето на руската флота?