Безос подели 100 милиони на готвач и контроверзен водител, интернетот го „линчуваше“

Сподели со своите пријатели

Милијардерот Џеф Безос во вторникот објави дека ќе издвои огромна сума пари за две лица: контроверзниот водител на Си-Ен-Ен Вен Џонс и славниот готвач Хозе Андрес.

Loading...

Тие ќе добијат 100 милиони долари кои потоа ќе ги донираат во добротворни цели.

На конференцијата што се одржа по неговото патување во вселената, Безос го претстави својот нов проект – „Наградата за храброст и учтивост“. Оваа награда, вели тој, ќе им биде доделена на оние кои „храбро бараат решенија и секогаш тоа го прават на цивилизиран начин“.

Победниците добиваат 100 милиони долари, кои потоа ги донираат во добротворни организации или непрофитни организации по сопствен избор.

 

 

Тој им се заблагодари на сите вработени во Амазон, како и на оние кои ги користат неговите услуги, бидејќи „тие платија за сето ова“.

Loading...

„Ви благодарам од се срце“, рече Безос, а некои веднаш го нападнаа на Твитер барајќи враќање на средствата .

Џонс беше особено контроверзна фигура. Левичарскиот коментатор на Си-Ен-Ен еднаш се нарече „комунист“ и претходно го критикуваше доаѓањето на Трамп на власт.

„Понекогаш соништата се остваруваат“, рече Џонс обраќајќи им се на собраните, пренесува „Фокс бизнис“.

Тој додаде дека „ако оваа мала група на луѓе може да направи чуда во вселената, поголема група на луѓе може да прават чуда долу, и тие ќе го сторат тоа“.

„Знам дека Ван Џонс ќе направи нешто неверојатно со тие 100 милиони долари“, рече Безос.

„Не знам што уште, тој уште не знае што, но тоа е во ваши раце.

 

Loading...

 

Друг добитник на награди беше познатиот готвач Хозе Андрес, кој ја основаше „Светската централна кујна“, непрофитна организација што обезбедува храна за жртвите на природни катастрофи.

Андрес се појави на насловните страници во 2020 година поради иницијатива на неговата добротворна организација, која ги хранеше гладните луѓе на кои им беше потребна помош на повеќе места во САД додека беснееше пандемијата.

„Чинија храна е чинија надеж“, рече Андрес во својот поздравен говор, изразувајќи благодарност до Безос.

„Тоа е најбрзиот начин за обнова на животите и заедниците, и само оваа награда не може да го храни светот сам.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *