Безос, Гејтс и Блумберг во „лов на богатството“ на Гренланд

Сподели со своите пријатели

Некои од најбогатите луѓе во светот финансираат голем „лов на богатство“ на западниот брег на Гренланд, сето тоа со хеликоптери и предаватели.

Loading...

Климатската криза брзо го топи мразот на Гренланд што, иронично, отвора можност за инвеститорите и рударските компании кои бараат клучни минерали важни за транзицијата кон зелена енергија.

Група милијардери – вклучувајќи ги Џеф Безос, Бил Гејтс и Мајкл Блумберг, меѓу другите – веруваат дека под површината на ридовите и долините на островот Диско на Гренланд и на полуостровот Нусак, има доволно клучни минерали за напојување на стотици милиони електрични возила.

– Бараме наоѓалиште кое ќе биде првото или долго време најзначајното наоѓалиште на никел и кобалт во светот – изјави за Си-Ен-Ен Курт Хаус, извршен директор на Коболд Металс.

Исчезнувањето на мразот на Арктикот – на копно и во океанот – осветлува, како што го опиша CNN, „уникатна дихотомија“.

Гренланд е нула за влијанијата на климатските промени, но може да стане и нула за снабдување со метали потребни за да се најде решение за кризата, пишува медиумската куќа на својот портал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција забранува пушење на плажи, паркови и други јавни места

Како што изјавија претставници на компанијата за Си-Ен-Ен, клубот на милијардерите финансиски ја поддржува „Коболд металс“, стартап од Калифорнија што се занимава со истражување на минерали.

Гејтс, Безос и Блумберг сè уште не одговориле на овие обвинувања.

Loading...

Дупчење веќе следното лето

Коболд се здружи со Bluejay Mining за да најде ретки, благородни метали на Гренланд кои се потребни за изградба на електрични возила и големи батерии за складирање на обновлива енергија.

Околу 30 геолози, геофизичари, готвачи, пилоти и механичари кампуваат на локацијата каде Коболд и Блуџеј бараат закопано богатство.

CNN е првиот медиум кој ги сними нивните активности во областа.

Персоналот зема примероци од почвата, лета со беспилотни летала и хеликоптери со предаватели за да го измери електромагнетното поле на подземјето и да ги мапира слоевите на карпите под површината.

Тие користат вештачка интелигенција за да ги анализираат податоците и да одредат точно каде да дупчат – веќе следното лето.

– Загрижувачки е да се сведочат последиците и влијанијата од климатските промени на Гренланд. Но, генерално кажано, климатските промени го олеснија истражувањето и ископувањето на Гренланд и го направија подостапно – изјави извршниот директор на Bluejay Mining, Бо Молер Стенсгард за CNN.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германците ја укинуваат државната субвенција за струја и гас

Тој рече дека нивните тимови можат полесно да испраќаат тешка опрема и метали на глобалниот пазар бидејќи климатските промени ги продолжуваат периодите без мраз во морето.

Топењето на копнениот мраз ја изложува земјата што била врзана за мраз со векови или милениуми, а сега може да стане потенцијално место за истражување на минерали.

Loading...

– Бидејќи овие трендови продолжуваат и во иднина, нема сомнеж дека повеќе земјиште ќе стане достапно и дека дел од тоа земјиште може да содржи потенцијал за развој на минерали – изјави за Си-Ен-Ен Мајк Сфрага, претседател на Комисијата за истражување на Арктикот на САД.

„Жариште на ретки метали“

Според Геолошкиот институт на Данска и Гренланд, најголемиот остров во светот по површина би можел да стане жариште за јаглен, бакар, злато, ретки метали и цинк.

Според институтот, владата на Гренланд направила неколку проценки на ресурсите низ земјата без мраз и владата „го препознава потенцијалот на земјата да ја диверзифицира националната економија преку екстракција на минерали“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Силен земјотрес ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Сфрага истакна дека фокусот на рударството не е без оглед на животната средина, која е централно за културата и животот на Гренланд.

– Владата на Гренланд го поддржува одговорниот, одржлив и економски одржлив развој на нејзините природни ресурси за да вклучи ископување на широк спектар на минерали – рече тој.

Стенсгард посочи дека овие клучни минерали „ќе обезбедат дел од решението за справување со предизвиците“ што ги носи климатската криза.

Во меѓувреме, исчезнувањето на мразот од Гренланд, што доведува до покачување на нивото на морето, предизвикува голема загриженост за научниците кои го проучуваат Арктикот.

Тие стравови се поврзани, како што изјави за Си-Ен-Ен Натан Курц, научник од американската агенција НАСА за морски мраз, со предвидувањата за неговото потенцијално исчезнување за само 20-30 години.

Loading...

– На есен, она што беше арктичка ледена покривка во текот на целата година, сега ќе биде само сезонска ледена покривка – истакна Курц.