„Бев бездомник на 19 години, а денес заработувам 3.500 евра месечно на Инстаграм“

Сподели со своите пријатели

Поранешниот стјуард Дејв Аника (30) од градот Хоршам во Англија, решил да гради кариера на социјалните мрежи откако во октомври минатата година станал вишок и бил отпуштен од авиокомпанијата САС Сканданавијан.

Loading...

– Веќе работев на социјалните мрежи, но тоа беше повеќе како хоби и дополнителни пари на страна. Кога ме отпуштија, решив повеќе да им се посветам на нив бидејќи долго размислував за тоа. Беше ужасно да ја изгубам работата, вложив сè што требаше да станам стјуард и ми беше многу тешко – изјави Дејв.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daveanica London blogger (@daveanica)

 

Тој е по потекло од Португалија и моментално живее со неговиот партнер Лиам.

Кога останал без работа, Дејв имал 24.000 следбеници на Инстаграм и 200.000 следбеници на ТикТок. Тој успеал да ги удвои броевите на „ТикТок“ и сега има 457.000 следбеници, а неодамна започнал и свој канал на „Јутуб“.

 

Loading...

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daveanica London blogger (@daveanica)

 

Иако сето ова со социјалните мрежи бил „скок во непознатото“ за него, Дејв знаел дека може да се справи затоа што преживеал да спие на улица како тинејџер.

Имено, на 19-годишна возраст се преселил во Париз да студира танц со само 800 евра во џебот.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daveanica London blogger (@daveanica)

 

– Се вработив во клубот, но останав без пари додека ја чекав првата плата. Потоа ми го украдоа паричникот во метрото и сфатив дека немам доволно пари. Четири дена не можев да си го дозволам хостелот во кој престојував, а чинеше само 15 евра за ноќ. Но, бев премногу горд да дозволам некому да знам дека имам проблем, па затоа не побарав помош и продолжив да постапувам како сè да е добро. Се истуширав на колеџ и никој не ме испрашуваше, иако носев торба со себе насекаде – рече тој.

Loading...

Секоја вечер по колеџот, Дејв поминувал време во Старбакс до затворање, а потоа спиел на улица. Одел да спие на почисти улици или на праговите од становите во близина на колеџот.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daveanica London blogger (@daveanica)

 

– Во тоа време имав само 19 години и сè уште не зборував добро англиски. Јас сум многу среќен што никој не се обиде да ме победи. Тоа беше најстрашното искуство во мојот живот и мислев дека ќе пропаднам – рече тој.

Само шест месеци по бездомниот период, Дејв танцувал на националната телевизија како придружен танчер на популарниот француски пејач Дени Брилант.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daveanica London blogger (@daveanica)

Loading...

 

– За една година танцував на националната телевизија, а потоа добив можност да кореографирам на ТВ-емисија во Бејрут, Либан. Одеднаш имав доволно пари, па дури успеав да купам куќа во Париз, што значеше дека можам да ги преселам родителите и брат ми. Тоа беше многу важно за мене. Имав можност или да отворам свое училиште за танцување или да купам куќа и решив да го направам тој чекор – тврди Дејв.

Но, неговата танчерска кариера наскоро завршила бидејќи Дејв го повредил коленото.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daveanica London blogger (@daveanica)

 

Loading...

По враќањето од Либан, Дејв кратко работел како наставник по танцување во Париз. Потоа, на неговиот 22-ри роденден, тој заминал во Лондон на прослава и таму на крајот се преселил на студии за ресторански менаџмент. На крајот станал стјуард на „Изи Џет“ и работел во индустријата пет години пред да биде отпуштен.

– Се сметам за лајфстајл инфлуенсер на Инстаграм. Ова го правам веќе шест години, а мојот профил на „ТикТок“ е сосема поинаква приказна. Јас го искористив своето работно искуство како стјуард и таму правам скици – објаснува тој.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daveanica London blogger (@daveanica)

 

Loading...

Дејв сега заработува помеѓу 2.200 do 3.500 евра месечно само од Инстаграм, благодарение на договорите со брендовите како што се Ривер Ајленд и Амазон, како и брендовите на облека што ги носи и производите што ги користи.

– Обично станувам во 7:30 часот наутро и не завршувам со работа до 19 или 20 часот. Првото нешто што го правам наутро е да објавам нешто на Инстаграм и да ги погледнам коментарите од претходниот ден. Потоа снимам два до три часа за TikTok, а потоа и за Instagram и објавувам Instagram приказни во текот на целиот ден. Дел од денот го поминувам во истражување или пишување скрипти за скици, бидејќи објавувам нова секој ден. Некои дури знаат да ми кажат дека мојата работа е прилично лесна затоа што е нова и луѓето не ја разбираат, но јас секогаш им велам на луѓето дека е „потешко отколку што изгледа“. Постојат многу работни места споени во едно, а луѓето не го разбираат тоа – објасни тој.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daveanica London blogger (@daveanica)

 

Loading...

– Горд сум на тоа од каде потекнувам и што постигнав, но без моите придружници не би бил таму каде што сум и ако треба да се заблагодарам на некого, тоа се тие. Затоа е важно да воспоставите врска со вашите следбеници, бидејќи тие секогаш ќе бидат тука за вас – заклучи Дејв, пишува The Sun.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daveanica London blogger (@daveanica)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *