Берзите ги тресе нестабилноста во ЕУ

Сподели со своите пријатели

Едно евро е еднакво на 1,0774 американски долари, односно се наоѓа на валутен слајд.

Loading...

Ова е вчерашниот одговор на светските берзи на исходот од изборите за ЕП, но уште повеќе на неочекуваната одлука на францускиот претседател Емануел Макрон веднаш да закаже предвремени избори за 30 јуни по понижувачкиот пораз на неговата партија Преродба во неговата земја.

Француската нација е запрепастена од одлуката на Макрон повторно да ја тестира довербата на гласачите непосредно пред Олимписките игри, во време кога е повеќе од јасно дека Французите на европските парламентарни избори покажаа очигледна предност за Националната алијанса, далечната -десна партија на Марин Ле Пен, според американскиот „Волстрит журнал“.

И толку многу што оваа партија би можела да стане единствената најзастапена партија во Европскиот парламент.

Во исто време, берзите забележуваат дека Карстен Линеман, генералниот секретар на германската Христијанско-демократска унија, веќе праша со кој авторитет канцеларот Олаф Шолц продолжува да ја води најголемата економија во ЕУ ако неговата Социјалдемократска партија го заземе само третото место во избори за ЕП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Луксембург и Ирска со највисок БДП по глава на жител во ЕУ во 2023 година

Во меѓувреме, официјален Берлин вчера објави дека нема да има предвремени избори во Германија.

Но, на берзите веќе им се чини дека ЕУ влегува во период на политичка неизвесност, во кој би можело да има преглед на целиот спектар на буџетски, климатски, мигрантски, енергетски, украински и други приоритети на врвот на пирамидата во заминување во Брисел.

Ваквото берзанско претчувство за потенцијално растечка политичка фрагментација во Европскиот парламент, Европската комисија и Европскиот совет ги поттикнува инвеститорите на дилема за натамошниот економски тек на пазарот со околу 440 милиони жители во следните пет години.

Loading...

Патем, одлуката на Макрон да открие колку е популарна политиката на сегашната Елисејска палата и владата во Париз меѓу Французите има повеќе од деликатен тајминг.

Имено, на крајот на мај, највлијателната глобална рејтинг агенција, Американската Стандард и Пурс, одлучи да го намали кредитниот рејтинг на Франција, за прв пат од 2013 година, по неколку последователни колебања во последните две години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија: Топлотен бран однесе најмалку 52 животи

Во тоа време, Стандард и Пурс го намали кредитниот рејтинг на Франција од АА на АА минус, наведувајќи ги како причина „непријатните“ бројки.

Со 5,5 отсто од БДП, францускиот буџетски дефицит во 2023 година беше „значително повисок отколку што претходно предвидувавме“, се вели во соопштението на гореспоменатата агенција.

Во исто време, јавниот долг на Франција се зголеми на околу 112 отсто од БДП, од околу 109 отсто во 2023 година, исто така „спротивно на нашите претходни очекувања“, додава американската агенција. Инаку, тој француски долг изнесува околу 2.800 милијарди долари.

Доколку партијата на Ле Пен ја потврди својата популарност на претстојните парламентарни избори, односно партијата на Макрон добие нови докази за непопуларност, кој ќе може да го именува премиерот на Франција?

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кипар ќе ја забрани употребата на мобилни телефони во училиштата

Статусот на Макрон како претседател на републиката, како што сега стојат работите, не е загрозен, но какви се шансите политичкиот врв на Франција наскоро да најде дует од радикално различни ставови за бројни домашни и странски теми.

Истовремено, какви се шансите владејачката германска коалиција – по звучното фијаско на последните парламентарни избори во ЕУ – да продолжи функционално да ја води „економската локомотива“ на Европа?

Loading...

Без оглед на тоа кој ќе ја води ЕУ од Брисел од есен, резултатите од европските парламентарни избори во Франција и Германија „воведуваат неочекуван елемент на неизвесност, истовремено фрлајќи сомнеж врз неодамна изразената поголема определба на Европејците кон поблиска фискална и финансиска интеграција“, истакнуваат аналитичарите во Сити Лондон.

Исходот од изборите за ЕП ја разниша колективната слика на ЕУ на берзите. Имено, светските финансиски пазари во моментов не се сосема сигурни во која насока оди ЕУ. Затоа сите европски берзи вчера беа „во минус“.