19.11.2019 01:11

Белорускиот парламент ќе нема опозиција

Facebook Twitter Google+

Парламентот во Белорусија нема да има пратеници од опозицијата, покажуваат прелиминарните резултати од изборите.

Сите 110 места ги освоија поранешните државни службеници, дипломати и членови на провладини партии.

loading...

Набљудувачката мисија на ОБСЕ соопшти дека изборите не ги исполниле демократските стандарди.

Следната година се претседателските избори, на кои Александар Лукашенко, кој е на власт од 1994 година, има намера да се кандидира повторно.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments