Белата куќа стравува од поразот на демократите на конгресните избори

Сподели со своите пријатели

Белата куќа се повеќе се плаши дека на изборите на 8 ноември, кои се организираат на половина пат од актуелниот претседателски мандат, демократите би можеле да ја загубат контролата врз двата дома на Конгресот, велат претставници на американската администрација.

Loading...

Неодамнешните анкети покажуваат дека демократите, кои некогаш имаа значителна предност на некои избори за Сенатот, сега се „на работ“, пренесува Ројтерс.

Според тие истражувања, се вели дека Претставничкиот дом јасно се врти кон републиканците, иако американскиот претседател Џо Бајден и некои советници претходно оваа година предвидоа дека демократите би можеле да го задржат.

Губењето контрола врз еден или двата дома на Конгресот се очекува длабоко да ги обликува следните две години од мандатот на Бајден, при што се очекува републиканците да ги блокираат законите како што се оние за абортусот и полицијата, кои се приоритети на актуелниот демократски претседател.

Бајден призна дека „трката е затегната“

Се додава дека, од друга страна, се очекува републиканците да покренат истраги „за огромното трошење на моќта и деловните односи на Демократската партија“ и за приватниот живот на синот на претседателот Хантер Бајден.

Некои пратеници се надеваат дека ќе го отповикаат Бајден, членовите на неговиот кабинет или потпретседателката Камала Харис.

Бајден во мај предвиде дека неговите колеги демократи ќе постигнат успех и во Претставничкиот дом и во Сенатот, но тој минатата недела призна дека трката е затегната.

Сепак, тој се надева дека ситуацијата ќе се промени и дека демократите ќе имаат шанса на изборите на 8 ноември.

Loading...