Белата куќа бара од републиканците да ги осудат изјавите на Трамп

Сподели со своите пријатели

Во понеделникот, Белата куќа ги осуди изјавите на Доналд Трамп, во кои тој тврди дека случајот со наводна изборна кражба дозволува суспензија на уставните одредби и ги повика републиканците да излезат и да го критикуваат поранешниот претседател.

Loading...

„Секој претседател и секој конгресмен дава заклетва дека ќе го „брани“ Уставот на Соединетите Американски Држави“, изјави во понеделникот портпаролот на Белата куќа, Ендрју Бејтс.

„Да се ​​бара од членовите на Конгресот да ја потврдат својата заклетва на функцијата и да го поддржат Уставот не треба да биде тешко. Републиканците во Конгресот мора да го сторат тоа сега, наместо постојано да одбиваат да одговорат на најосновното прашање“, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО го задржа максималното ниво на тревога за пандемијата на Ковид-19

Некои републиканци ги осудија ставовите на Трамп, кои тој ги објави на неговата онлајн платформа Truth Social во саботата, но многумина не го осудија целосно.

Трамп минатиот месец објави дека по трет пат ќе се кандидира за претседател на изборите во 2024 година.

„Масивна измама од овој вид и нејзиниот размер овозможува укинување на сите правила, прописи и членови, дури и оние што се наоѓаат во Уставот“, рече Трамп во саботата, повторувајќи го своето тврдење дека изборите во 2020 година што ги загубил биле наместени, што државните институции го отфрлаат.

Трамп го изјави ова по објавувањето на внатрешните документи за тоа како Твитер спречи споделување на напис во Њујорк пост за деловните активности на синот на актуелниот претседател Хантер Бајден во Украина и поврзаноста на тогашниот потпретседател Џо Бајден со нив пред изборите во 2020 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Француската премиерка бара зголемувањена старосната граница за пензионирање

Хантер и Џо Бајден негираат дека има нешто спорно.

Loading...

Трамп се обиде да ги ублажи своите забелешки со уште една објава на неговата социјална мрежа Truth Social во понеделникот.

„Она што го реков е дека кога има „МАСИВНА И ШИРОЧИРАНА ИЗМАМА“, како што е непобитно докажано на претседателските избори во 2020 година, мора да се преземат итни чекори за да се исправи“, напиша тој.

Пенс и Болтон му свртеа грб

Поранешниот потпретседател Мајк Пенс и поранешниот советник за национална безбедност Џон Болтон, и двајцата републиканци, ги критикуваа изјавите на Трамп во понеделникот.

Болтон рече дека е подготвен да размисли да се кандидира за претседател доколку повеќе републиканци не ги осудат коментарите на Трамп.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Амбасадата на САД во Турција ги предупреди Американците за можни напади во Истанбул

Републиканските сенатори Џон Корнин, Лиза Мурковски, Џон Тун и Мајк Раундс исто така го осудија Трамп.

„Едноставно мислам дека тоа е неодговорно“, им рече Корнин на новинарите во понеделникот.

Тун, вториот најистакнат републиканец во Сенатот, рече дека „не може повеќе да не се согласува“ со изјавата на Трамп.

Дадов заклетва дека ќе го бранам и поддржувам Уставот и го сфаќам многу сериозно“, рече тој.

Loading...

Сепак, Корнин и Тун не рекоа дека тие изјави го дисквалификуваат Трамп како претседателски кандидат на прашањето на новинарите.